Finansal İstikrar Kurulu Kripto Varlıklarla İlgili Açıklama Yaptı

Özlem Özbek
finansal i̇stikrar kurulu kripto varlıklarla i̇lgili açıklama yaptı 2 2
Bitlo

Kripto piyasalarındaki hareketli günlere değinen Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto para işlemlerinin uluslarası gerçekleşmesi ve denetimi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. 

FSB’nin yaptığı açıklamaya göre Ekim ayı içerisinde G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına stablecoin’lere ve diğer kripto paralar hakkında düzenleyici ve denetleyici tutumlar ile ilgili rapor verecek.

Finansal İstikrar Kurulu’ndan Ekim Ayında Rapor Gelecek

finansal i̇stikrar kurulu kripto varlıklarla i̇lgili açıklama yaptı 3 1

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto paraların güçlü bir düzenleme ve denetime tabi olmasını sağlamak adına çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Yapılan açıklamaya göre kurul, G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına kripto varlıklar ile ilgili detaylı rapor hazırlayacak. Söz konusu bu rapor kapsamında stablecoin’lere de değinilecek.

Raporda şu bilgiler yer alıyor;

“Kripto varlıklar ve piyasalar, hem yerel hem de uluslararası düzeyde oluşturdukları risklerle orantılı olarak etkin düzenlemeye ve gözetime tabi olmalıdır. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları her zaman faaliyet gösterdikleri yargı alanlarındaki mevcut yasal yükümlülüklere uyumu sağlamalıdır. Sabit paralar, yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olarak kabul edileceklerse veya başka bir şekilde finansal sistemde önemli bir rol oynayacaklarsa, sağlam düzenlemeler ve ilgili makamların denetimi ile ele geçirilmelidir”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rus yetkili yuriy çihançin

Rus Yetkili Yuriy Çihançin “Kripto Paralar Uluslararası Ödemelerde Kullanılabilir”

Sonraki Haber
psg'nin japonya'daki hazırlık maçları biletleri nft olarak satılacak 6 2

PSG’nin Japonya’daki Hazırlık Maçları Biletleri NFT Olarak Satılacak

İlgili Haberler