FED, Gelecek Toplantıda Ne Kadar Faiz Artırımı Yapacak?

İpek Kulaksız
fed, gelecek toplantıda ne kadar faiz artırımı yapacak? 28
Bitlo

ABD Merkez Bankası Fed,  geçtiğimiz hafta 15 Haziran günü, enflasyonu düşürmek amacıyla 75 baz puan faiz artışı yaptığı açıklamıştı. Rauters tarafından yapılan ankete göre FED’in gelecek toplantıdaki kararı ne olacak?

Reuters’ın, ekonomistler arasında yaptığını bir ankete göre, katılım gösteren ekonomistlerin yaklaşık olarak dörtte üçü temmuz ayında 75 baz puanlık bir faiz artışının olacağını düşünüyor. Aynı zamanda ekonomistlerin pek çoğu eylül ayı içerisinde toplantıda 50 baz puanlık artış beklerken kasım ayında ise 25 baz puan bekleyenlerle, 50 baz puan bekleyenlerin sayısı birbirine oldukça yakındır.

Ankete katılım gösterenlerin çoğunluğu ise Aralık ayı içerisinde FED’in 25 baz puan faiz artırımı yapacağını düşünüyor. Bu oranların gerçekleşmesi halinde FED, yıl sonuna kadar %3,25 ile %3,5 arasında bir faiz artışı yapmış olacak. Ankette yer alan verilere göre enflasyon, en az 2025 yılına kadar FED’in %2 hedefinin üzerinde yer alacak. Yalnızca oldukça az sayıdaki ekonomist FED’in kasım ayı içerisinde faiz artırımını bitireceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra bazı tahminlere göre ise FED, gelecekteki yılın ilk çeyreğinde 25 baz puanlık daha artış yapacak ve 2023’ün 2. veya 3. çeyreklik diliminde faiz artırımına son verecek.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Metaverse Standartları Forumu” Teknoloji Devlerini Bir Araya Getiriyor

Sonraki Haber
bitcoin boğaları kontrolü kayıp mı ediyor? 30 1

Bitcoin Boğaları Kontrolü Kayıp mı Ediyor?

İlgili Haberler