FED, Faiz Oranını 75 Baz Puan Artırdı! Bitcoin Nasıl Etkilendi?

Özlem Özbek
fed, faiz oranını 75 baz puan artırdı! bitcoin nasıl etkilendi? 16
Bitlo

15.06.2022 saat 21:00’da 75 baz puanlık faiz artırımı yapıldı. 1994 yılından bu yana ilk kez faiz oranı tek seferde bu oranda artırım yapıldı.. Sıkışma yönünde devam eden bu süreçte ilk faiz artışını 25 baz puan ile Mart ayında gerçekleştiren Fed, enflasyondaki yükselişin artmasıyla Mayıs’ta 50 baz puanlık faiz artışı yapılmıştı. 

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada FED, tüm dünyada yaşanan enflasyonu düşürmek konusunda kararlı olduğunu belirtti. 75 baz puanlık artış da bu konu hakkında kararlı olduğunu gösteriyor. 75 baz puan artırımı kararı 10’a 1 oy ile kabul edildi. Geçtiğimiz haftalar içerisinde Amerika’da enflasyon değerlerinin 8,6 şeklinde açıklanmasından sonra, ülkenin 50 yıl sonra en yüksek enflasyon değerine ulaştığı tespit edildi. Ek olarak yapılan açıklama ile beraber bilanço sıkıştırmalarının da devam edeceği ve belirlenen stratejiler doğrultusunda ilerleneceği belirtildi. 

Bitcoin FED kararından nasıl etkilendi?

Bitcoin haberin hazırlandığı saatlerde 20,730 dolar seviyesinde işlem görüyor. Son 24 saate bakıldığında ise %7,5 düşüş ile Bitcoin, 400 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Pek çok analist, FED tarafından yapılan faiz artırımının 20 bin dolara düşmesi ile zaten fiyatlandığının altını çiziyor. Konuyla ilgili açıklamaların Bitcoin üzerinde net bir hareketliliğe sebep olmadığı görülüyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ripple ceo'su brad garlinghouse'dan kripto kışına dair açıklama 15

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’dan Kripto Kışına Dair Açıklama

Sonraki Haber
fed başkanı powell;

FED Başkanı Powell; “Enflasyonu Düşürmekte Kararlıyız”

İlgili Haberler