Faiz Artışları Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Gülcan Uyanıker
bitcoin’in korku ve açgözlülük endeksi yılın en yüksek noktasında
Bitlo

Quantum Fintech Group’un kurucusu Harry Yeh, Bloomberg TV’ye konuşurken faiz artışlarının Bitcoin için kötü olmayacağını söyledi.

Harry Yeh, Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma aracı olduğuna inanıyor. Bu konudaki düşüncelerini ise şu şekilde ifade ediyor:

Ne kadar çok para basılırsa, Bitcoin’in değeri o kadar yüksek olur. Bu tür şeyler yükselme eğilimindedir. Ancak bunun tam tersi olduğunu düşünüyorum. Bitcoin’in değeri artmıyor, sadece doların eskisinden daha az değeri var.

Konuşmasına Fed’in yakın zamanda faiz oranlarını sabit tuttuğu için Bitcoin’in yükseldiğini düşündüğünü söyleyerek devam ediyor. Fed’in 2023 yılına kadar faiz oranlarını yükselteceğini söyleyen Yeh, tahvil alımlarını azaltarak daralmayı hızlandırdığından da söz ediyor. Bazı analistler ise bu hareketin, değeri para basılarak artan kripto varlıklar için iyiye alamet olmayacağını düşünüyor.

Yeh, konuşmasına devam ederken portföyde kripto bulundurmanın oldukça önemli bi nokta olduğunu belirtti. Yatırımcıların çok küçük miktarlarda kripto satın alabileceklerini söylerken, hisse senedi satın almanın Robinhood gibi platformlar dışında genellikle büyük meblağlarda para gerektirdiğini de vurguladı.

CoinMarketCap verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin yazım esnasında 49.130 dolardan işlem görmektedir. Son 24 saatte yaklaşık %3 değer kaybeden Bitcoin, son 1 hafta içerisinde ise yaklaşık %1 artış yaşadı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin yatırımcılarının bu hafta takip edeceği gelişmeler

Bitcoin ve S&P 500 Korelasyonu 6 Ay Sonra İlk Kez Ayrıştı

Sonraki Haber
billy markus, doge'de sadece 42 bin dolar tutuyor. doge

Billy Markus, DOGE’de sadece 42 bin dolar tutuyor.

İlgili Haberler