Euro, 20 Yılın En Düşük Seviyesinden Yükselişe Geçti

İpek Kulaksız
euro, 20 yılın en düşük seviyesinden yükselişe geçti 1 10
Bitlo

Bu hafta yaşanacak en önemli gelişmelerin başında perşembe günü Avrupa Merkez Banka’sının yapacağı toplantı geliyor. Merkez Bankasının, bu ay 25 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor.

25 baz puanlık faiz artışı etkisiz olabilir

Avrupa’da rekor seviyelere ulaşan enflasyon nedeniyle bankanın daha hızlı bir adım atması gerektiğine dair yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadı. 25 baz puanlık faiz artışının enflasyon üzerinde bir etkisi olmayacağını ancak tahvillerdeki kısıtlamalarla ilgili düzenlemelerin önemli olduğu belirtildi.

Euro değer kaybı yaşıyor

Merkez Bankasının sert para politikalarının ardından Euro değer kaybı yaşadı. Hatta geçtiğimiz hafta euro, 20 yıl sonra ilk kez dolar karşısında en büyük düşüşünü yaşadı. Geçtiğimiz haftaki bu düşüşün ardından değerler bugün, 1,01 üzerinde hafif alıcı bir şekilde devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankasından sonra gelecek hafta FED’in yapacağı toplantı dolar – euro gibi piyasaların dengesi için önemlidir. Yetkililerin açıklamalarına göre şu an için beklentiler 75 baz puan olarak açıklandı. Geçtiğimiz hafta euroda yaşanan düşüşün ardından rakamlar 17.40’a kadar gerileyerek doların altına indi. Yazının hazırlandığı sırada Euro 17,77’den işlem görürken, dolar ise 17,47’den işlem görmeye devam ediyor.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
covid-19 piyasalar için hala tehlike oluşturuyor mu? 1 9

Covid-19 Piyasalar için Hala Tehlike Oluşturuyor mu?

Sonraki Haber
polygon (matic), %63'lük yükselişle kararlılığını gösterdi 1 11

Polygon (MATIC), %63’lük Yükselişle Kararlılığını Gösterdi

İlgili Haberler