Ethereum, Merge’den Sonra Savunmasız Mı Kaldı?

Özlem Özbek
ethereum, merge'den sonra savunmasız mı kaldı? ethereum mergeden sonra savunmasiz mi kaldi
Bitlo

İkinci en büyük kripto para Ethereum’un (ETH) Merge güncellemesini almasıyla çeşitli değişikliklerin yaşanması bekleniyor.

Ethereum doğrulayıcılarının 32 ETH’ye pay vermeleri gerektiği için ETH’nin daha merkezi hale gelmesi ve bu durum karşısında ise hükümetlere karşı daha savunmasız kalma ihtimali değerlendirildi. Merkle Science’ın baş araştırmacıları tarafından aktarılan bilgilere göre Ethereum’un hisse kanıtına (PoS) geçmesi, onu hükümet müdahalesine ve sansüre karşı daha savunmasız hale getirebilir. Merge ile beraber merkezileştirme sorunlarının yaşanabileceğine değinen Science, bir doğrulayıcı olmanın yüksek maliyetinden söz etti. Ethereum ağının tam olarak bir doğrulayıcı olabilmesi için yaklaşık olarak 47.000 dolar olan 32 Ether hissesi gerekmektedir.

Vitalik daha önce Ethereum’a uygulanabilecek sansürden söz etmişti. Sansürün uygulanabileceği şekillerden birinin, onaylayıcıların yaptırım uygulanan işlemleri hariç tutmayı veya filtreleme kullanılması gerektiğinden söz edildi. Bunun yanı sıra bazı doğrulayıcıların yaptırımlara uymaması halinde, bu işlemlerin daha sonraki bloklarda alınacağını ve sansürün sadece geçici olacağını ekledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
enflasyon düştüğünde kripto paralar ne olur? mcglone yorumladı! adsiz tasarim 2022 09 16t041813.377

Enflasyon Düştüğünde Kripto Paralar Ne Olur? McGlone Yorumladı!

Sonraki Haber
sweat

Bu Altcoin’de Hedefe Ulaştık! Yeni Kırılım Ne Zaman?

İlgili Haberler