Escrow Nedir?

Escrow, bir finansal değerin ya da mali değeri olan herhangi bir şeyin üçüncü bir kişi tarafından diğer iki kişi arasındaki satış işlemi gerçekleşene kadar muhafaza edilmesidir. İki taraf arasındaki para gönderme işlemi ya da varsa gerekli anlaşmalar onaylanana kadar satışı gerçekleşen varlıklar escrow’da rehin tutulur ve ancak iki taraftın da onay vermesi durumunda işlem gerçekleşir.

Alışverişin iki tarafı, bir işlemi gerçekleştirme sürecindeyken taraflardan birinin bir sonraki sürece geçmek için karşı tarafın belli bir işlemi yaptığından emin olması gerekebilir. İşte bu noktada işlemin sağlıklı ilerleyebilmesi için escrow acentesi devreye girer.

Örneğin, uluslararası mal satan bir şirket sattığı mallar yerine ulaşınca ödeme alacağından emin olmak istiyor, aynı zamanda alıcı da yalnızca mallar iyi durumda gelirse ödeme yapacağını belirtiyor. Bu durumda alıcı parasını escrow’a koyabilir ve mallar istediği gibi geldiğinde satıcıda göndermesi için talimat verir. Bu sayede iki tarafta içinde güvenli bir şekilde işlem gerçekleşmiş olur.

Escrow işlemleri özellikle emlak sektörü ve borsada da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın