Elon Musk Açıkladı: Ekonomi İçin Kötü Günler Geliyor

Gülcan Uyanıker
elon-musk-acikladi-ekonomi-icin-kotu-gunler-geliyor
Bitlo

Önce JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un “ekonomik bir fırtına değil, bir kasırga geliyor” sözleri ve ardından Coinbase’den Gemini’ye kadar birçok kripto borsası işe alımları durdurdu ve hatta işten çıkarmalara başlarken küresel ekonomik kriz söylentilerini artırdı.

10 Bin Çalışan Görevden Alınabilir

Reuters’te yer alan habere göre Tesla CEO’su Elon Musk, şirkete gönderdiği bir e-postada, dünya genelinde tüm işe alım süreçlerinin durdurulmasını istediğini, çalışan sayısında %10’luk bir azalmanın gerekli olduğunu ve ekonomide çok kötü günler beklediğini ifade etti. Musk, bu hafta çalışanların ofislerine dönmeye başlaması gerektiğini ve haftada en az 40 saat ofiste kalmaları gerektiğini duyurdu. Ünlü CEO, bu şartları kabul etmeyenlerin görevden alınacağını söyledi.

Yakın zamanda Almanya’da bir Tesla fabrikası açan Musk’ın elektrikli otomobil üreticisinin ABD ve Çin’de de fabrikaları bulunuyor. Merkezi Teksas’ta bulunan Tesla, dünya çapında 99.290 çalışana sahiptir. Musk, personelini yüzde 10 oranında azaltırsa, bu, şirketin yaklaşık 10.000 kişiyi işten çıkaracağı anlamına gelir. Şirket, piyasa koşullarını gerekçe göstererek 2019 yılında 3.000 kişiyi işten çıkardı.

Rekor Üstüne Rekor Kırdı

2014 yılında 10 bin çalışanı olan ve geçen yıl çalışan sayısını yaklaşık yüzde 40 artıran Tesla şirketi, 2021 yılında 930 binden fazla elektrikli araç üretti ve 936 binden fazla teslimat yaptı. Tesla’nın özellikle Çin’de yaşanan küresel çip krizine ve tedarik zinciri sorunlarına rağmen böyle bir performans göstermesi de dikkat çekti.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bored ape yacht club'ın satış fiyatları düşüyor mu? by

Bored Ape Yacht Club’ın Satış Fiyatları Düşüyor mu?

Sonraki Haber
checkonchain on chain analizi

Checkonchain

İlgili Haberler