Elastik Arz (Rebase) Token Nedir?

Mert Özsaban
bitcoin arzı azalabilir
Bitlo

Elastik arz tokenleri (rebase), token fiyatındaki değişikliklere göre dolaşımdaki arzın artması ya da azalması şeklinde çalışır. Yeniden hesaplama (rebase) mekanizması sayesine arzdaki artış ya da azalma hesaplanır. Yeniden hesaplama sonucunda, token arzı token fiyatına bağlı olarak algoritmik şekilde düzenlenir.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi), blok zincir üzerinde yer alan finansal ürünlerin çeşitlenmesine neden oldu. Bu ürün çeşitlerinden biri de elastik arz tokenleri diğer adıyla yeniden hesaplama (rebase) tokenleri. Elastik arz tokenlerinin arkasındaki mekanizma, bir çok yeniliğe imkan tanıyor.

Elastik arz tokeni nedir?

Elastik arz tokenler, tıpkı sabit coinlere benzer. Amaç, yeniden hesaplama mekanizması sayesinde hedef fiyatı yakalamaktır. Elastik arz tokenlerini, stabil coinlerden ayıran kısım ise hedef fiyatı değişkenlik gösteren elastik bir arzla yakalamayı amaçlamasıdır.

Kripto paralar değişken arzlara sahip değil mi?

Elastik arz tokenler farklı prensipte çalışır. Yeniden hesaplama mekanizması, dolaşımdaki token arzını belirli aralıklarla düzenler. Hedef fiyatı 1 dolar olan bir elastik arz token olduğunu var sayalım. Fiyat 1 doların üzerine çıkarsa rebase, güncel arzı arttırarak tokenin değerini düşür. Fiyat 1 doların altına düşerse, rebase bu sefer arzı düşürerek tokenlerin değerini artırır.

Elastik arz tokenimin miktarı neden azalır?

Yeniden hesaplama yapıldığında kullanıcıların cüzdanlarındaki tokenlerin miktarı değişir. Değeri 1 dolar olan 100 adet esnek arz tokeni, değeri 1 doların altına düşerse token yeniden hesaplama arzı düşürür. Örneğin, arzı azalan token miktarı 95’e düşer ancak değerini korunur.

Yeniden hesaplama ardından birikimlerin toplam arza oranı değişmemiş olur. Yeniden hesaplama öncesi arzın %5’ine sahipseniz, hesaplama sonrası yine tüm arzın %5’ine sahip olursunuz. Fiyat ne olursa olsun ağdaki payınız korunmuş olur.

Elastik arz tokenler riskli mi?

Elastik arz tokenlerin risk oranı daha yüksektir. Yatırım yapmadan önce gerekli araştırmaları yapmalı ve bilgi edinmelisiniz. Yeniden hesaplama sonrası eldeki token miktarı değişeceği için grafik incelemek anlamsız sayılır. Sürekli fiyat düşüşü yaşanan bir elastik arz tokene sahipseniz hem fiyat hem elinizdeki arz düştüğü için katlanarak büyüyen bir zarara dönüşebilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin hash rate'i düşüyor

Hashing Nedir?

Sonraki Haber
bitcoin yeni hedefine ulaşacak mı?

Bitcoin Kaç Dolar Olacak? BTC 21.000 Dolar Seviyesine Yükseldi!

İlgili Haberler