Dr. Kıyamet: “Tarihe Yazılacak Bir Çöküş Çok Yakın!”

Özlem Özbek
dr. kıyamet:
Bitlo

Ekonomik piyasalar değişkenliğini sürdürmeye devam ettikçe fiyatlar gibi analistlerin yorumları da farklılaşmaya devam ediyor.

Dr. Kıyamet lakabıyla bilinen başarılı ekonomist Nouriel Roubini, piyasalarda tarihi bir çöküşün yaşanabileceği hakkında uyardı. Enflasyon, işsizlik ve durgunluk şeklinde oluşan bu üçlü kombinasyondan ciddi endişe duyduğunu belirten Roubini, FED’in faiz artırımlarına devam etmesi halinde hisse senetlerinde yüzde 35’lik düşüş yaşanabileceğini söyledi.

Dr. Kıyamet, 2000’lerin sonunda ABD’de de yaşanan emlak krizi ile 2008’de yine ABD’de başlayan finansal krizi iki yıl öncesinde öngörerek çeşitli uyarılarda bulunmuştu. Dr. Kıyamet bir kez daha tarihe kazınacak bir piyasa çöküşü hakkında uyarıda bulundu.

Küresel mali kriz yaşanırken, işsizlik zirve yapabilir

New York Üniversitesi ekonomi profesörü, yakın zamanda gerçekleşen eToro web semineri sırasında ciddiye alınacak öngörülerinden söz etti. FED’in enflasyon oranını düşürmek için faiz artırımı stratejisinde daha da fazla artış yapması gerekebilir diyen analist, ancak bu durumun da yüksek işsizliğe neden olabileceğinden söz etti.

Bunun yanı sıra enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının daha da artırılması karşısında Amerikalı tüketiciler, şirketler ve diğer kuruluşların da ödemelerinde zorlanacağını söyledi. Enflasyonu durdurmak için faiz artırımı stratejisi doğru olsa da bu durumun ekonomiyi çökertebileceği gibi aynı zamanda hisse senetleri, tahviller, konut, kredi, özel sermaye ve diğer varlıkların da çöküşünü başlatabilir.

Rusya – Ukrayna arasında yaşanan savaş, küresel gıda ve yakıt tedariği konusunda ülkelerin sorun yaşamasına neden olurken, COVID-19 salgını sebebiyle alınan karantina tedbirleri gibi sert önlemler uluslararası ticaretin kısıtlanmasını da beraberinde getirdi. Roubini, ekonomik daralma sonucunda bir borç krizinin oluşabileceğini ve çok fazla borçlanma nedeniyle küresel mali krizin de en kötüsünün yaşanabileceğini söyledi.

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
piyasadaki düşüşlere rağmen yatırımcılar kriptoya güveniyor mu? adsiz tasarim 2022 09 04t040032.308

Piyasadaki Düşüşlere Rağmen Yatırımcılar Kriptoya Güveniyor mu?

Sonraki Haber
fifa'nın nft platformunda bu altcoin yer alacak! fifanin nft platformunda bu altcoin yer alacak1

FIFA’nın NFT Platformunda Bu Altcoin Yer Alacak!

İlgili Haberler