Dormancy Flow

Cem Yilmaz
dormancy flow on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizin bu yazısında Dormancy Flow indikatörünü konuşacağız. Daha önceki yazılarımızda Short Term Holder Nupl indikatörü üzerine konuşmuştuk. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Dormancy Flow indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse ücretli olduğunu belirtelim. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine girdikten sonra arama butonuna tıklayıp Dormancy yazması ve Entity-Adjusted Dormancy Flow’u seçmesi yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü tanımakla başlayalım.

dormancy flow ekran resmi 2022 02 23 03.23.05

Dormancy Flow kripto para piyasasanın mevcut piyasa değeri ile 1 yıllık hareketsiz, sabit adreste yer alan kripto para değerinin oranıdır.

Dormancy Flow piyasanın en dip seviyelerini belirlemek ve boğa piyasasının nispeten normal koşullarda kalıp kalmadığını değerlendirmek için kullanılan bir indikatördür. Bitcoin’in yükseliş döneminde mi yoksa düşüş döneminde mi olduğunu doğrulamaya yardımcı oluyor. Bu indikatör oluşturulurken hacimden ve Coin Days Destroyed verilerinden yararlanılıyor.

Burada hacimden kasıtı açıklayacak olursak blok zincir üzerinde işlem gören toplam coin sayısıdır. Borsalarda bir kripto özelinde yapılan alış satışlarda oluşturulan hacim değildir.

Bitcoin’in ekonomik durumunu yansıtan belki de en önemli ölçütler hareketsiz olan veya yok olan Bitcoin miktarı ve hacim verileridir. Bu veriler sayesinde accumulation (birikim yapma) ve distribution (dağıtma) aşamaları hakkında bilgi edinebiliyoruz.

Accumulation smart money’inin dumb money’den ucuz coin alıp pahalandığında yine dumb money’e sattığı dönemi temsil eder. Smart money akıllı para demektir, dumb money ise ahmak parayı temsil etmektedir. Özetleyecek olursak smart money dipten alıp tepeden satarak yatırımcının kara geçmesini sağlar. Dumb money ise tepeden alıp dipten satarak zarar görmesini sağlar.

Accumulation yani birikim yapma veya mal toplama piyasanın dibinde distribution ise piyasanın zirve noktalarında gerçekleşmektedir. Dormancy Flow tüm bu verileri bizim için bir grafik üzerinde entegre ederek bizim anlamamızı, kullanmamızı kolaylaştırıyor diyebiliriz.

Dormancy Flow’un yüksek olduğu yerler bizi ayı piyasasına yani düşüşe, düşük dormancy ise boğa piyasasına yani yükselişe işaret ediyor.

İndikatörü yakından incelediğimizde alttaki yeşil bölgenin Bitcoin alımı için uygun zamanları resmettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dormancy flow alttaki yeşil bölgeye gelince BTC fiyatının da oldukça düşük seviyelerde olduğunu ve alım için uygun bölgeler olduğunu görebiliyoruz.

Grafiğin ortasında 1 milyon seviyesinde ise siyah yatay bir çizgi yer almaktadır siyah çizgiyle yer almaktadır. Bu nokta boğa ayı eşiği olarak adlandırılmaktadır. Bu eşiğin geçilmesi Bitcoin fiyatının da yükselişini beraberinde getirmiştir.

Sonuç olarak Dormancy Flow yatırımcı kararlarını kolaylaştıran, doğru alım noktalarını bizlere veren ve geçmiş zamanlar incelenince oldukça güzel çalışan bir indikatör olduğu söylenebilir.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Dormancy Flow yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız böylece.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
el salvador’da turizm bitcoin yasasından sonra yüzde 13 büyüdü

El Salvador’da Turizm, Bitcoin Yasasının Ardından Yüzde 30 Büyüdü

Sonraki Haber
ethereum balinaları son 24 saatte en çok şu altcoinleri aldı

Ethereum Balinaları Son 24 Saatte En Çok Şu Altcoinleri Aldı

İlgili Haberler