Dolar ve Euro’da Son Durum! FED Kararı Piyasaları Nasıl Etkiler?

Özlem Özbek
dolar ve euro'da son durum! fed kararı piyasaları nasıl etkiler? dolar ve euroda son durum fed karari piyasalari nasil etkiler
Bitlo

Çarşamba günü FED faiz kararının açıklanmasıyla dolar ve euro’daki fiyat değişiklikleri merak ediliyor.  

ABD’deki enflasyonist büyüme sebebiyle yükselişine devam eden dolar, piyasaları baskılamaya devam ediyor. Enflasyon oranlarının beklentinin üzerinde açıklanması karşısında FED’in Çarşamba günü 75 baz puan artışı yapmasına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık artış gelme ihtimali de değerlendiriliyor. Bunun yanı sıra 22 eylül perşembe günü ise TCMB faiz oranının ise yüzde 13 şeklinde açıklanması bekleniyor. FED ve TCMB faiz açıklamaları beklenirken, dolar %0,21’lik artışla 18,29 TL’yle yoluna devam ediyor. Dün en düşük 18,22’yi gören dolar, 18,29 TL ile ayın en yüksek seviyesine ulaşmış gözüküyor.

dolar ve euro'da son durum! fed kararı piyasaları nasıl etkiler? dolar ve euroda son durum fed karari piyasalari nasil etkiler1

Euro’da son durum

Haftanın ilk gününe 18,28 ile başlayan euro kuru, yazının hazırlandığı dakikalarda 18,28 TL’den işlem görüyor.  Geçtiğimiz ayın bu tarihinde 17,93 ile ayın en düşük seviyesini gören Euro, bugün ise 18,60 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Faiz beklentileri ne yönde?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa Katılımcıları anketi verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) artış beklentisi 11 ayın sonunda 41,99’dan yüzde 36,74’e geriledi. Son 24 ayın sonunda ise yüzde 24,35’ten 20,63’e geriledi. Aynı anketten elde edilen verilere göre dolar kuru yıl sonu beklentisi 19.65’ten 19.51 TL şeklinde değişti. 12 ayın sonundaki kur beklentisi ise 22.03 TL şeklindedir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dogecoin'de yeni hedef! dogecoin kurucu 14 milyonluk teklifi neden reddetti

Dogecoin’de Yeni Hedef!

Sonraki Haber
kripto para marketinde günün öne çıkan 3 altcoin'i! altcoin sherpa eth shib tahmini yapti ralli yakin1

Kripto Para Marketinde Günün Öne Çıkan 3 Altcoin’i!

İlgili Haberler