Dolar, Ons Altın, Gram Altın ve Bitcoin Nasıl Seyrediyor?

Gözde Kılıç
dolar, ons altın, gram altın ve bitcoin nasıl seyrediyor? 23 1
Bitlo

Dolar, Ons Altın, Gram Altın ve Bitcoin Nasıl Seyrediyor?

Piyasa Genel Görünümü

Ana gündemimiz yüksek enflasyon ve resesyon endişeleri olduğunu söyleyebiliriz. Çin – Tayvan arasında yaşanan gerginlik piyasa fiyatlarında etkili olmaya devam ediyor Küresel piyasalardaki negatif fiyatlanmalarda bu gerginlik etkili oldu.

Bu gerginlik risk iştahının baskılanmasına neden oluyor ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin, Tayvan’ı ziyaret edeceğine yönelik haberler, bu beklentiyi güçlendirdi.

ABD

ABD’de de açıklanan çeyreklik daralmanın yani ekonomide küçülmeye gidildiğinin görülmesinin ardından üretim, tedarik ve imalat PMI verileri son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomideki yavaşlamanın sürdüğüne işaret eden verilerin ardından dolar endeksi 105’e inerek son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Analistler dünya genelinde açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin resesyon beklentilerini güçlendirmesi ve jeopolitik risklerin olması nedeniyle altına olan talebin arttığını söylediler.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iki çeyrek üst üste negatif büyüme yaşanmış olmasına rağmen ABD ekonomisinin resesyonda değil bir geçiş döneminde olduğunu öne sürdü.
Yellen resesyonun, ekonomide geniş tabanlı olarak zayıfladığı, önemli işten çıkarmaların yapıldığı, işletmelerin kapandığı, hanehalkı finansmanının gerildiği ve özel sektör aktivitesinin yavaşladığı bir durumu ifade ettiğini, ancak ABD ekonomisinde şu anlık böyle bir durum yaşanmadığından dolayı resesyondan bahsedilemeyeceğini söyledi.

DOLAR/TL

Dolar/TL bugün yeniden 17,95 seviyesi üzerine yükseldi. Dolarda görülen kayıp ile dün gelişen ülke paralarında yükseliş görülüyor.

DOLAR ENDEKSİ

ABD’nin teknik olarak resesyona girmesi küresel anlamda doları zayıflattı, dolar endeksi 105.45 seviyesinde bulunuyor.
Bu hafta önemli bir veri olarak ABD istihdam seti takip edilecek. Bu veriler sonrası sektörde de yavaşlama söz konusu olursa resesyona girildiği bir kez daha desteklenmiş olacak. İstihdamın olumsuz gelmesi küresel anlamda dolar endeksinin değer kaybına neden olabilir.
Bugün 105,45 seviyelerinde olan Dolar Endeksi istihdam tarafından gelebilecek olan negatif verilerle beraber 103,50 seviyesine gerileme gösterebilir.

dolar endeksi

ONS ALTIN

Ons altın fiyatı, su dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,05 yükselişle 1.787,75 dolardan işlem görüyor. 1.750 dolar destek, 1.790 dolar direnç konumunda bulunuyor.

GRAM ALTIN

Geçen hafta Amerikan Merkez Bankası tarafından gelen 75 baz puanlık faiz artırımı kararından sonra yukarı yönlü hareketleri hızlanan gram altın, dün bu saatlerde 1.015,05 TL alış,, 1.015,23 TL satış fiyatlarından işlem gördü.
Gram altın bugüne yukarı yönlü hareketler ile başlayan gram altın, 2 Ağustos 2022 Salı şu fiyatlardan işlem görüyor :Gram altın alış: 1.022,26 TL Gram altın satış: 1.022,42 TL

BİTCOİN

Bitcoin haftalık kapanışını yeşilde bölgede yaptı. Kripto para piyasası FED’in faiz artışlarını fiyatlamıştı ve FED tarafından beklentilere paralel olarak 75 baz puanlık bir faiz artışı gelmesiyle Bitcoin yukarı yönlü hareket ediyordu. 24.679 dolar seviyelerini deneyen Bitcoin kalıcılık sağlayamadı ve bugün bir geri çekilme hareketi yaşanıyor.
Aylık bazda baktığımızda:
Nisan ayından beri devam eden 3 aylık düşüşten sonra Temmuz ayını yaklaşık %21 yükselişle kapattı. Temmuz ayını güzel bir şekilde kapatmasıyla geri çekilme görülse de toparlanmaya başlamış gibi duruyor.
Bitcoin daha önce test ettiği 24.600 bandını aşması durumunda Ağustos ayında sonra 29.000 dolar görülebilir. Aşağıda ise 22.500 dolar seviyesi ise destek seviyesi olduğunu söyleyebilirim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin ve ethereum rallisi devam edecek mi? 8 1

Bitcoin ve Ethereum Rallisi Devam Edecek mi?

Sonraki Haber
shiba inu'nun yeni mobil oyunu, “shiba eternity” duyuruldu! 9 1

Shiba Inu’nun Yeni Mobil Oyunu, “Shiba Eternity” Duyuruldu!

İlgili Haberler