Dijital Para Çalışmalarına Nepal de Katıldı

Özlem Özbek
dijital para çalışmalarına nepal de katıldı 2 2
Bitlo

Kripto para birimlerinin benimsenmesi arttıkça, ülkeler de çalışmalarına hızla yön vermeye devam ediyor.

Nepal, ülkenin Blockchain temelli dijital para birimiyle ilgili çalışmalarına yön vermek ve bu konuda yasal değişiklikler yapmak için harekete geçti.

Nepal, dijital paralar hakkında harekete geçti

Nepal’de bir görev gücü, Nepal Merkez Bankası’nın ülkenin kendi dijital para birimini çıkarmasına izin verecek olan yeni bir yasal değişiklik önerisinde bulundu. Söz konusu bu öneri, ülkenin dijital para birimi projesinin uygulanabilir olduğunu daha da detaylandıran bir çalışmanın ardından geldi.

Nepal Rastra Bankası, ülkenin para birimi olan Nepal rupisinin dijital bir versiyonunu çıkarmasına izin verecek. Bu konuda sorumlulukları detaylandıran yasada gerekli olan revizyonlar için hazır oldukları belirtildi. Nepal tarafında yaşanan bu gelişme ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesinin uygulanabilir olduğunu göstermek adına çeşitli değerler sunuyor.

Bankanın Para Birimi Yönetimi Departmanı başkanı Revati Nepal’e göre bir görev halihazırda bir değişiklik tasarısı hazırlamış durumdadır. Çalışmaları devam eden bu tasarı hakkında basında çıkan haberlerde tasarının iç görüşmelerinin yapılmasının ardından tasarının mecliste tartışılması için hükümete gönderileceği belirtildi. Son olarak belirtmek gerekirse ülkenin merkez bankası, CBDC için dijital bankacılık işlemlerini yapabilmek için özel bir dijital cüzdan tasarlamak adına planlar kuruyor.

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
balinalar yüklü miktarda bu altcoini satın aldılar! adsiz tasarim 80

Balinalar Yüklü Miktarda Bu Altcoini Satın Aldılar!

Sonraki Haber
2022 yılının i̇lk yarısında kripto dünyasına yapılan yatırımlar 30 milyar doları aştı! 2022 yilinin ilk yarisinda kripto dunyasina yapilan yatirimlar 30 milyar dolari asti

2022 Yılının İlk Yarısında Kripto Dünyasına Yapılan Yatırımlar 30 Milyar Doları Aştı!

İlgili Haberler