Dijital Hizmetlere Vergi Getiren Ülkelerden Biri de “Filipinler” Oldu

İpek Kulaksız
dijital hizmetlere vergi getiren ülkelerden biri de
Bitlo

Filipin Devlet Başkanı Bongbong Marcos Jr., Ulusun Devleti’ndeki ilk konuşmasında, kripto borsalarını kapsayacak dijital hizmet sağlayıcılar için vergi sistemi getirileceğini açıkladı.

Vergi sisteminin yanı sıra gelecek altı için de uygulanacak planlardan söz eden Başkan Bongbong Marcos Jr, göreve gelmesinden kısa bir süre sonra kongreye hitap etti. Kongrede pek çok konuya değinen başkan, Covid-19 pandemisinden dolayı oluşan boru ele almak için ilk gelir stratejisini açıkladı.

Başkan Bongbong Marcos Jr.; “Vergi sistemimiz, dijital hizmet sağlayıcılara katma değer vergisi uygulanması da dahil olmak üzere dijital ekonomideki hızlı gelişmeleri yakalamak için ayarlanacak” dedi.

Marcos Jr. Dijital hizmet verenlerin vergileye tabii olması, kongre tarafından onaylanırsa, gelecek yıl ilk dönemde 11,7 milyar peso (208,6 milyon ABD Doları) gelir elde edeceğini belirtti. Vergiden elde edilen gelirin, Filipinler’in borcunu 2025 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %60’ının altına indireceğini ve bütçe açığını da 2028 yılına kadar GSYİH’nın %3’üne indireceğinin altını çizdi.

Yeni vergi kripto borsalarını etkileyecek mi?

House Bill 7245, dijital hizmet sağlayıcıları, çevrimiçi bir platform aracılığıyla alıcılara dijital hizmet sunan kişiler olarak tanımlanır. Yeni verdi sisteminin kripto paraları da içine alacak genişlikte olabileceği söyleniyor. Ancak, kripto borsaları vergilendirme için ayrı bir mevzuata sahip olunması gerektiği de aktarıldı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
türk sanal para birimi nedir?

Türk Sanal Para Birimi Nedir?

Sonraki Haber
milyarder mark cuban, sec'in kripto kabusu olacağını düşünüyor 26 1

Milyarder Mark Cuban, SEC’in Kripto Kabusu Olacağını Düşünüyor

İlgili Haberler