Difficultly Ribbon Compression

Cem Yilmaz
difficultly ribbon compression on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimize Diffuculty Ribbon Compression indikatörüyle kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bir önceki yazımızda Difficultly Ribbon indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise madencilikle ilgili oluşturulmuş indikatörlerden olan Difficultly Ribbon’daki sıkışmayı ölçebilmek için üretilmiş indikatörden bahsetmeye çalışacağız. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Difficultly Ribbon Compression indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Difficultly yazması ve Difficultly Ribbon Compression indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

difficultly ribbon compression ekran resmi 2022 03 04 16.33.40

İndikatörümüz bir önceki yazımızda konuştuğumuz Difficultly Ribbon indikatörüne hizmet eden Difficultly Ribbon’daki sıkışmayı ölçen bir indikatördür. Sıkışmayı ölçebilmek için bir standart sapma kullanılmıştır. Sıkıştırma eşiği olarak ise 0.05 noktası belirlenmiştir. 

Hem indikatörün kullanımı açısından inceleyelim hem de geçmişte indikatör nasıl çalışmış bunu ele alalım.

difficultly ribbon compression ekran resmi 2022 03 04 16.44.57

İndikatörün nasıl kullanıldığına bakacak olursak indikatörümüz alttaki yeşil bölgeye temas ettiğinde bu bizler için bir alım sinyalidir diyebiliriz. Bir örnekle yorumlayacak olursak;

difficultly ribbon compression ekran resmi 2022 03 04 16.46.19

İndikatör 1 Mayıs 2012 tarihinde BTC için dip nokta olduğunu ve buranın alım noktası olduğunu belirtmiş grafikte görüldüğü üzere. Bitcoin fiyatı burada 4.92 $ olarak karşımıza çıkıyor.

difficultly ribbon compression ekran resmi 2022 03 04 16.59.39

2013 Nisan ayına gelindiğinde ise Bitcoin fiyatı 229.47 $ olarak karşımıza çıkıyor. İndikatörün uzun vadeli yatırımcılar için oldukça faydalı çalıştığını söylersek yanlış olmayacaktır.

Başka bir örnek daha verebiliriz.

difficultly ribbon compression ekran resmi 2022 03 04 17.02.38

2015 yılının Haziran ayında Bitcoin fiyatı 232 $ olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu bir dip olarak gösterilmiştir indikatör tarafından.  Daha sonrasında bir süre yeşil alanda yer aldıktan sonra yükseliş başlamış ve Bitcoin fiyatı 19.179 $’a kadar yükselmiştir.

Difficultly Ribbon Compression indikatörünü özetleyecek olursak; bize uzun vadeli olarak dip noktaları vermektedir diyebiliriz. Diplerden sonra yükselişler oldukça sert olmuştur.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Difficultly Ribbon Compression konusunun da sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
yüksek büyüme gösteren en i̇yi 3 akıllı sözleşme!

Yüksek Büyüme Gösteren En İyi 3 Akıllı Sözleşme!

Sonraki Haber
rus vatandaşları kripto paralara yöneliyor mu? chainalysis, rusya’daki kripto ticaret hacmini açıkladı

Rus Vatandaşları Kripto Paralara Yöneliyor mu? Chainalysis, Rusya’daki Kripto Ticaret Hacmini Açıkladı

İlgili Haberler