Correlation

Cem Yilmaz
correlation on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde Correlation yani korelasyon hakkında konuşacağız. Bir kripto paranın Bitcoin’in hareketlerine bağlı korelasyonunun olumlu noktalarını konuşacağız.

Bir önceki yazımızda Concentration by Large Holders göstergesi hakkında konuşmuştuk. Şimdi de korelasyonun önemiyle ilgili konuşacağız. Ethereum’un Bitcoin ile olan korelasyonunu incelemekle başlayabiliriz.

correlation ekran resmi 2022 03 29 17.07.40

Correlation bölümüne girebilmek için solda yer alan menüden Financial’a tıklayarak Correlation to BTC’yi seçmeniz gerekmektedir.

Korelasyona döndüğümüzde korelasyonun çok önemli olduğunu söylemek mümkündür. Sadece Bitcoin’den ziyade iki altcoinin birbirleriyle arasındaki uyumda çok önemlidir. Geçmişten bir örnek verilecek olursa; Stellar (XLM) ve XRP birlikte hareket eden kripto paralardı. Ripple’da bir yükseliş yaşandığı durumda aynı yükselişi Stellar’da da görmek mümkün olabiliyordu. Ripple’ın başlayan mahkeme süreçleri sonrasında bu korelasyon bozulmuş ve Stellar pozitif anlamda yukarı doğru yön tayin ederken XRP düşüşe geçmiştir.

İndikatörümüzde pearson kat sayısı kullanılmıştır. Peki pearson kat sayısının kullanılması ne demek? Pearson kat sayısı kullanıldığı için korelasyon -1 ile 1 arasında değişmektedir. Bu değer 1’e yaklaştığında bu iki kripto para için pozitifliği ifade ederken -1’e yaklaştığında negatifliği ifade eder. 0 veya 0’a yakın olduğunda ise herhangi bir ilişkinin olmadığını söyleyebiliriz.

correlation ekran resmi 2022 03 29 17.45.35

Görüldüğü üzere XRP ile Stellar’ın geçmişte uzunca bir dönem tam neredeyse aynı hareketleri çizerek ilerlediğini görüyoruz. Daha sonra Ripple tarafındaki mahkeme süreçlerinin başlaması bu çizgilerin yönünü değiştirdi. Stellar için bu pozitif olsa da XRP için negatif oldu.

Herhangi bir yükseliş dönemi yani boğa sezonu var ise portföye Bitcoin ile ortak hareket eden kripto paralar eklenebilir. 

Riskleri düşürmek adına portföye BTC ile korelasyonu düşük veya negatif olan ürünler eklenebilir, böylelikle olası düşüşlerden çok daha az etkilenecektir.

Correlation indikatörünün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir önceki konuştuğumuz indikatör olan Concentration by Large Holders ilgili yazıya ulaşmak için aşağıdaki yazıya tıklayabilirsiniz.

On-Chain Analizi: Concentration by Large Holders: https://www.paranfil.com/on-chain-analizi-concentration-by-large-holders/

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum grafiğinde son durum! önemli teknik seviyeler! etheruem

Ethereum Grafiğinde Son Durum! Önemli Teknik Seviyeler!

Sonraki Haber
michael saylor’dan bitcoin tahvilleri yorumu ms

Michael Saylor’dan Bitcoin Tahvilleri Yorumu

İlgili Haberler