Coin Days Destroyed

Cem Yilmaz
coin days destroyed on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimize Coin Days Destroyed indikatörüyle kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bir önceki yazımızda Percent of UTXOs in Profit indikatörü hakkında konuşmuştuk. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Coin Days Destroyed indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp coin days yazması ve Coin Days Destroyed indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

coin days destroyed ekran resmi 2022 03 11 11.48.24

Coin Days Destroyed aslında saklama, tutma, satmama anlamlarına gelen HODL kavramıyla ilgili bilgileri vermektedir. Bu indikatör uzun vadeli holderların cüzdanındaki bir süredir hareket etmeyen ve sabit kalan kirpto paralarını sattığını, kar realize ettiğini gösteren indikatördür.

Grafiği yorumlayacak olursak indikatörün çalışma mantığına şöyle diyebiliriz. Turuncu çizgilere sahip olan Coin Days Destroyed genellikle boğa koşusu öncesinde yükseliyor ancak fiyat anlamında zirveyi görmeden önce bu noktaya varıyor. Bir örnekle destekleyecek olursak; 2020 yılında fiyat olarak zirve yaptığını düşünelim Coin Days Destroyed oranı 2019 yılında tepeye ulaşmış durumdadır diyebiliriz. Çok uzun süre Bitcoin’i elinde tutan kişiler her ne kadar 2019 yılında satış yaparak bir satış baskısı yaratsa da fiyat düşüklüğünden ve artan talepten dolayı satın alma baskısının uzun vadede bunu kırdığı görülmektedir ve fiyat sonraki zamanda asıl olarak tepe noktasına gelmektedir. 

Grafiğimiz üzerinden geçmişte yaşanan örnekleri incelemeye geçebiliriz.

coin days destroyed ekran resmi 2022 03 11 12.03.12

Yukarıda yazılan bilgilerin grafikle ne kadar iyi çalıştığını görebiliyoruz aslında. Aralık 2018 yılında Coin Days Destroyed indikatörü inanılmaz bir yükseliş gerçekleştirerek tepe seviyeye çıkmış ve o dönem Bitcoin fıyatı 3.753 $ seviyesindedir. Daha sonra gelen satış baskısıyla fiyat 3.237 $ seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşamıştır. Burada uzun vadeli alıcı baskısı satıcı baskısını geride bırakmış ve yaklaşık 6 ay sonrasında Bitcoin fiyatı 13.003 $ seviyelerine kadar gelerek %400 gibi bir yükseliş gerçekleştirmiştir.

coin days destroyed ekran resmi 2022 03 11 12.14.03

1 yıllık bir grafik incelendiğinde 2011-2012 yıllarına dair 2011 Kasım ayında Coin Days Destroyed indikatörünün tepeye çıktığını görmekteyiz ve Bitcoin fiyatı o dönemde 2.20 $ iken sonrasındaki fiyat zirvesinde 13 $ seviyelerine kadar yükseldiğini görmekteyiz.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Coin Days Destroyed indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
nydig ve global x’in bitcoin etf başvuruları sec tarafından reddedildi qq

NYDIG ve Global X’in Bitcoin ETF Başvuruları SEC Tarafından Reddedildi

Sonraki Haber
deneyimli analist peter brandt, gençlere bitcoin tavsiyesi verdi: bitcoin alın!

Deneyimli Analist Peter Brandt, Gençlere Bitcoin Tavsiyesi Verdi: Bitcoin Alın!

İlgili Haberler