Çin, Kripto ve İnternet Hizmetlerini Yasaklamak için Harekete Geçti

Cem Yilmaz
çinden kripto paralara dair bir yasak daha
Bitlo

Çin hükümeti, 31 Aralık’ta, kripto para işlemleri de dahil olmak üzere yasa dışı finansal faaliyetlerin yasaklanacağı bir taslak yayınladı. Taslakta hiçbir kuruluş veya bireyin internet üzerinden pazarlama yapmasına izin verilmeyeceği belirtiliyor.

Yasal düzenleme Çin Halk Bankası ve diğer Çin devlet kurumları tarafından hazırlandı. Düzenleme, herhangi bir kuruluş veya bireyin “sanal para birimi işlemleri” dahil olmak üzere yasadışı finansal faaliyetler için internet pazarlama hizmetleri sağlamasına izin verilmemesini şart koşuyor. 

Taslak, 31 Ocak’a kadar kamuoyuna açıklanacak.

Çin hükümeti, Mayıs 2021’de kripto madenciliği üzerindeki baskısından bu yana kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergiliyor. 

24 Eylül’de Çin, tüm kripto para birimi işlemlerini yasa dışı ilan etti. 

2021 Aralık ayında Pekin’de Bitcoin madencilik ekipmanıyla ilgili bir anlaşmazlığı içeren bir davada, yerel mahkeme bir Bitcoin madencilik sözleşmesinin “geçersiz” olduğuna karar verdi.

Son aylarda Çin’de kripto para birimlerini içeren birden fazla internet pazarlama dolandırıcılığı rapor edildi. 

24 Aralık’ta Sichuan eyaletinde, Kamboçya ve Filipinler merkezli dolandırıcıların Çin vatandaşlarını kripto para birimlerine yatırım yapmaya yönlendirdiği, 500’den fazla kurban ve 22 milyon ABD dolarının üzerinde bir internet dolandırıcılığı bildirildi. Davada yaklaşık 590 kişi yargılandı ve tutuklandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ocak ayını kazançla kapatan 5 altcoin

Şu Altcoinler Geçen Hafta Kendi En Yüksek Seviyelerine Ulaştı

Sonraki Haber
tesla 2021'de yaklaşık bir milyon elektrikli araç teslim etti

Tesla 2021’de Yaklaşık Bir Milyon Elektrikli Araç Teslim Etti

İlgili Haberler