‘Büyük Nakit Akımları’: Litvanya’nın ICO Üzerinden Endişeleri ve Kripto Ticareti

Litvanya makamları, 3 Ekim Çarşamba günü kripto para cinsinden alım satım alışkanlıkları hakkında yapılan bir araştırmada, ilk para tekliflerinin (ICO) ülke ekonomisine “potansiyel tehdit ve faydalarını” inceleyen bir seminer düzenlediler.

Mali Suç Soruşturma Servisi (FCIS), hükümet bakanlıklarından, merkez bankasından ve Başsavcı temsilcilerinden oluşan bir toplantı düzenledi. Basın açıklamasına göre, toplantı Litvanyalıların kripto para değerlerinin “muazzam” ciro yaptığını ortaya koydu.

FCIS başkanı Antonio Mikulsk şunları söyledi:

“Kripto paranın çok büyük nakit akışı var, ama bunları olabildiğince çabuk dolar ve avroya dönüştürme konusunda endişeler var (ve) sanal para birimlerini olabildiğince çabuk bırakıyor.”

Litvanya, kripto para ve ilgili ürünler için formalize bir düzenleyici ortam oluşturmaya söz vermiş ve endüstriye uygulamalı bir yaklaşım benimseyerek elde edilen faydaları belirtti.

Şu anda yetkililer, son on sekiz ay içinde yüksek bir ICO ciro hacminin – 500 milyon Euro (yaklaşık 576 milyon dolar) – daha sert sahtekârlıkla mücadele mekanizmalarını gerektirdiğini belirtiyorlar.

FCIS genel müdür yardımcısı Mindaugas Petrauskas, yerel danışmanlık firması Versli Lietuva’dan verilerine dayandırarak. “ICO rakamlarına göre, Litvanya dünya liderlerinden biri ve % 305 büyümesi ile dünyanın en yüksek oranına sahip ülke.”

FCIS, bankaların, borsalardan kaynaklanan yüksek hacimli şifreli işlemlerin işlenmesindeki rolünü eşzamanlı olarak inceleyerek, 80.000 avro (yaklaşık 92.200 dolar) üzerindeki herhangi bir işlemin soruşturulması gerektiğini belirtti.

SEB Bank, Swedbank ve Danske Bank dahil olmak üzere çeşitli bölgesel bankalar soruşturmaya dahil olmuştur. Litvanya haber bülteni Delfi, 2017’den 2018’e kadar olan kripto değişim işlemlerinin toplamının, verilerin kamuya açık hale geldiği tarihte 661 milyon avro (yaklaşık 762 milyon dolar) seviyesinde olduğunu belirtti.

Petrauskas, yaklaşık 500 kişi ve 100 işletme varlığını kapsayan 80.000 avro eşiği hakkında “Böyle bir miktar zaten belli bir şüphe yaratıyor” dedi.

Bir Cevap Yazın