Brezilya’daki Kripto Yasası Oylamaya Sunuluyor

Cem Yilmaz
brezilya'daki kripto yasası oylamaya sunuluyor rr 1
Bitlo

Kripto yasa tasarısı, Senato Ekonomik İşler Komitesinin oybirliğiyle onaylamasının ardından önemli bir yasama aşamasından geçti.

Brezilya’nın kripto düzenleme tasarısı, şimdi oylanması planlanan Senato’da çok önemli bir yasama aşamasını geçti. Gelişme, Senato’nun Ekonomik İşler Komitesi’nin teklifleri oybirliğiyle kabul ettiği 22 Şubat’ta geldi.

Sonrasında Ne Olacak?

Tasarı Senato tarafından kabul edilirse, tartışılacağı ve oylanacağı alt meclis olan Temsilciler Meclisi’ne taşınacak. Alt meclis tarafından da kabul edilirse, yasalaşması için Başkan Jair Bolsonaro’nun önüne sunulacak.

Bunun gerçekleşmesi ve Başkan Bolsonero’nun resmi hale getirmesi durumunda Brezilya, hükümeti tarafından kararlaştırılan bir dizi düzenlemeye göre kripto para birimlerinin sınırları içinde çalışmasına izin veren en büyük Latin Amerika ülkesi olacak.

Düzenleme, yatırımcıların çıkarlarının kanunla korunmasını sağlamalıdır. Kara para aklama, terörün finansmanı ve diğer benzer faaliyetler yoluyla kripto para birimlerinin kötüye kullanımı da yasal ağın kapsamına girecek.

Tasarı Ne Öneriyor?

Senatör Flavio Arns tarafından sunulan yasa tasarısı, sanal varlıkları, komisyoncular ve dijital varlık borsaları gibi hizmet sağlayıcıları kapsıyor. Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ilk kripto para teklifleri (ICO’lar) dışında kripto faaliyetlerini düzenlemesini durdurur.

Tasarı, kripto faaliyetlerinin Brezilya Merkez Bankası ve vergi tahsilat otoritesi Receita Federal tarafından ortaklaşa denetlenmesini öneriyor. Federal hükümet, tüm endüstrinin günlük ilişkilerini denetlemek ve raporlamak için bir kripto süpervizörü atama yetkisine sahip olacak.

Dijital varlık firmalarının herhangi bir şüpheli işlemi veya kara para aklama olaylarını Brezilya Finansal Faaliyetler Kontrol Konseyi’ne bildirmelerini zorunlu kılıyor.

Sanal varlıkları içeren yeni suçlar, dört ila sekiz yıl hapis ve nakit para cezası ile cezalandırılacak.

%100 emisyonu nötralize eden kripto firmaları, kripto ticareti, işlemi ve madenciliği için makine ve yazılım satın alırken vergiden muaftır.

El Salvador Örneği

Latin Amerika ülkeleri arasında El Salvador, Eylül 2021’de bitcoin’i yasal olarak kabul etmesinden bu yana bu devlet kripto paralar alanında lider olarak öne çıkıyor. O zamandan beri ülke ve başına buyruk Başkanı Nayib Bukele, bitcoin faaliyetleriyle ilgili haberlerde yer aldı.

Geçen yıl Eylül ayındaki bir anket raporunda, Brezilyalıların neredeyse yarısı Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeyi tercih etti. Finansal istikrar ve enflasyona karşı koruma, Bitcoin’i tercih etmelerinin ana nedenleriydi.

Daha önce, Brezilya’nın alt meclisinin bir üyesi olan vekiller odası, kamu ve özel sektör çalışanlarına BTC olarak ödeme yapılmasını sağlamak için bir yasa tasarısı önerdi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
latin amerika ülkesi panama, 2 kripto yasasını tartışıyor!

Latin Amerika Ülkesi Panama, 2 Kripto Yasasını Tartışıyor!

Sonraki Haber
meksikalı senatör el salvador’u örnek gösterdi: bitcoin’i resmi para birimi i̇lan etmeliyiz

Meksikalı Senatör El Salvador’u Örnek Gösterdi: Bitcoin’i Resmi Para Birimi İlan Etmeliyiz

İlgili Haberler