Blok-Zincir Üzerindeki Podcast’ler: Breez Bitcoin Wallet, Lightning’de Bulunan Podcast’leri Entegre Ediyor

Breez Lightning istemcisi, merkezi olmayan ekonomiyi podcast yaratıcılarına getirmeyi amaçlayan yerel bir podcast oynatıcı ekledi.

Kısaca

  • Bitcoin cüzdanı ve ödeme hizmetleri sağlayıcısı Breez, yeni bir uygulama içi Lightning podcast oynatıcısını tanıttı.
  • Podcasting 2.0 olarak adlandırılan yeni özellik, kullanıcıların Bitcoin ödemelerini dinlerken podcast yayıncılarının yayınlamasına izin veriyor.

Breez, ödemeleri insanların medyayı kullanmasını ve “kendi oyununda itibarı geçme” yöntemiyle yayınlamayı mümkün kılmak istiyor.

Şirketin blog gönderisine göre, kendi kendine barındırılan bir Lightning düğümündeki bir oyuncu, dinleyicilerin en sevdikleri podcast’lere satoshi (Bitcoin’in en küçük birimi) aktarmasına izin verecek. İçerik oluşturucular ise “köşe mağazasının zaten sahip olduğu aynı tür bir özgürlüğe, özerkliğe ve egemenliğe” sahip olacak.

Şimşek çakması

Lightning Network , Bitcoin’in üstüne ikinci bir katman olarak inşa edilmiş, merkezi olmayan bir akıllı sözleşmeler sistemidir ve diğer birçok iş kanıtı kripto para birimidir. Sıfıra yakın ücretle katılımcılardan oluşan bir ağ üzerinden anında ve emanetçisiz mikro ödemeler yapılmasını sağlar.

Lightning Network’ü kullanarak Breez, şu anda merkezi üçüncü veya hatta dördüncü taraf reklamcıların hakim olduğu eski podcast endüstrisini elden geçirmeyi umuyor. Sorun sadece bu hizmetlerin podcast yayıncılarının reklam gelirlerinin büyük bir kısmını alması değil – podcasting hizmetleri sunan platformlar içeriğe de kısıtlamalar getirebilir ve bu da “içerik oluşturucuların yaratıcılığını ve bağımsızlığını daha da sınırlayabilir.”

Bu tür örnekler arasında Breez, geçen yıl Joe Rogan ve Spotify arasında 100 milyon dolarlık özel anlaşmaya işaret etti ve ikincisi komedyenin içeriğini sansürlemekle suçlandı. Diğer durumlarda Apple, podcasting uygulamalarını Çin uygulama mağazasından kaldırarak hükümet baskısına boyun eğdi.

Bunun da ötesinde, Spotify podcast’lere şovlarını dinleyicilere tanıtmak için ödeme yapma seçeneği sunuyor  – potansiyel olarak piyasayı, derin cepleri olanların lehine çeviriyor.

Podcast ödemelerini bir Breez haline getirme

İsrail merkezli şirket, podcast yaratıcılarının kendi kendine yeten kazanımcılar olmasını, yani kendi kendine para kazanmasını ve nihayetinde sansüre dirençli olmasını istiyor.

Breez’e göre, “Lightning, podcast’lerin herhangi bir aracının sarsılmış dolandırıcılığına maruz kalmadan doğrudan dinleyicilerinden ödeme almasına izin veriyor. Platformları, bankaları ve reklamcıları ortadan kaldırıyor.”

Breez, Podcasting 2.0’ın endüstri için yeni bir soluk olmasını umuyor. Böylece insanların herhangi bir kurumsal aracı atlayarak bilgileri doğrudan paylaşmasının bir yolu olarak ortaya çıkan podcasting ilk günlerine geri dönecek.

Bir Cevap Yazın