Blockchain ve Kripto Para Düzenlemeleri Evrenselleşecek!

İpek Kulaksız
blockchain ve kripto para düzenlemeleri evrenselleşecek! 8 3
Bitlo

Blockchain Teknolojileri ve Hukuki Altyapı adlı sertifika programına katılan SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, SPK’nın kripto para ve blockchain’e bakış açından söz etti. 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi ve İÜ Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde Lexcio kurucu ortağı Av. Abide Gülel ve Prof. Dr. Burak Gemalmaz tarafından düzenlenen “Blockchain Teknolojileri ve Hukuki Altyapı” sertifika programına SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör’de katıldı. Konuşması esnasında Blockchain üzerinde herhangi bir kısıtlamanın olmaması gerektiğine değinen Başkan Güngör;

“Kripto varlıklar blockchain teknolojisi ile üretilir. Blockchain teknolojisini ve kripto varlıklarını ayrı ayrı ele alıyoruz. En azından ilk aşamada. Yapılacak düzenlemelerde blockchain teknolojisinin hayatın her alanında kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlama veya engel bulunmamalıdır. Bu bizim temel sloganımız. Bu gelecekte çok etkili olacaktır. Bu sadece finansal bir ürün değil. Blockchain üzerinde üretilen finansal varlıkları ayrı ayrı ele aldığımızı belirtmeliyim. Lütfen kripto varlıkları hakkında söylediğim olumsuz şeyleri, blockchain teknolojisi hakkında olumsuz yargılar varmış gibi algılamayın.”

blockchain ve kripto para düzenlemeleri evrenselleşecek! 10 1

“Yatırımcıların yüzde 99,9’u blockchain bilmiyor”

Bu konular hakkında elbette ki karşıt görüşlerin de olduğunu söyleyen Güngör,

“Kripto varlıkları, blockchain teknolojisinin gelişimi için bir tür yakıttır. Kripto varlıklarını blok zincirinden ayıramazsınız.” şeklinde söylemlerin olduğunu aktardı. Bununla beraber ülkemizde bu alanda yatırım yapan kişilerin yüzde 99,9’unun blokchain hakkında bilgisi olmadığı belirtildi. Güngör, “insanları bu alan çeken nokta ise kripto para varlıklarının fiyat oynaklığıdır” dedi.

“Türk platformlarında denge dünyanın binde ikisi”

SPK, 2017 yılından bu yana piyasadaki gelişmeleri takip ediyor. Bu alanda yapılacak düzenlemelerin evrensel nitelikte olacağını dile getiren Ali İhsan Güngör, ”

“Evrensel ilkeler desek de hep ülkemizin gerçeklerine bakarız. Düzenleme olduğu zaman devlet garantisi olduğuna dair bir algı var. Ataerkil gelenek devam ediyor. Türkiye’de (kripto alanında) 7 milyon yatırımcı/tüketici var. Ancak dört kişiden üçünün başka yerlerde de hesabı var. Rakamlara temkinli yaklaşmak gerekir. Her yazılana inanmayın. Türkiye’deki platformlardaki denge, dünyanın binde ikisi civarındadır. “

Olaya iki şekilde bakıldığının altını çizen Başkan;

“Bu varlıkların çıkarılması ve halka satışı. Halka arz gibi düşünün. Kripto varlık ticaret platformlarının düzenlenmesi. İlk düzenleme 2020’de yapıldı. Merkez Bankası ‘ödemeler için kullanamazsınız’ dedi. MASAK, kripto varlık alım satım platformlarını sorumlu tuttu. Kara para aklama ve terörün finansmanı yapan kişiler görürseniz, onları ihbar etmekle yükümlüsünüz. Bu piyasa aslında kısmen düzenlenmiştir.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dogecoin %35 yükseldi, doge dönüm noktasında mı? 7 5

Dogecoin %35 Yükseldi, DOGE Dönüm Noktasında mı?

Sonraki Haber
token nft (tnft) nedir?

Token NFT (TNFT) Nedir?

İlgili Haberler