BitMEX Kurucularından İtiraf Geldi! ABD Yasasını İhlal Ettiler

Enes Cebe
bitmex kurucularından i̇tiraf geldi! abd yasasını i̇hlal ettiler
Bitlo

ABD Adalet Bakanlığı, BitMEX kurucuları Arthur Hayes ve Benjamin Delo’nun ABD Banka Gizlilik Yasası’nı (BSA) ihlal etmekten suçlu bulunduklarını söyledi.

Karar, Perşembe günü federal mahkemede verildi. Hayes ve Delo, bir kripto spotu ve türev ticaret platformu olan BitMEX’i işleterek BSA yasasını ihlal etmekle suçlandılar.

Her ikisi de Perşembe günü BSA’yı ihlal etmekten suçlu bulundu. Suçun cezası daha sonra federal bir yargıç tarafından kararlaştırılacak olsa da, kanunlara göre en fazla beş yıl hapis cezasına çarptırılabilirler.

BitMEX Davasında Kurumların Açıklamaları

Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), 2020’de BitMEX ve kurucularına yönelik federal suçlamalarda bulundu. Geçen yıl BitMEX, iki düzenleyici kuruma 100 milyon dolar ceza ödedi.

DOJ, Ekim 2020’de Hayes, Delo ve diğer ortak Samuel Reed’in denizaşırı mağaza kurup, ABD müşterilerinin platformda işlem yapmasına izin vererek ABD AML düzenlemelerinden “kaçmaya çalıştığını” iddia etti. CFTC, BitMEX’in federal düzenleyiciye bir türev platformu olarak kaydolmamasına rağmen kripto türev ürünleri ticareti sunmasını iddia ederek suç duyurusunda bulunmuştu. 

“BitMEX Bir Kara Para Aklama Platformuydu”

DOJ Perşembe günü yayınladığı bir basın açıklamasında şu çarpıcı açıklamaları yaptı:

AML ve KYC programlarını uygulama konusundaki kasıtlı başarısızlığının bir sonucu olarak, BitMEX aslında bir kara para aklama platformuydu. Örneğin, Mayıs 2018’de Hayes, BitMEX’in, bir kripto hack saldırısının gelirlerini aklamak için kullanıldığına dair iddialardan haberdardı.

DOJ, BitMEX’in yaptırıma tabi bir uygulama olan İran’dan müşterilerin platformu kullanmasına da izin verdiğini söyledi.

Hayes, suçlamalardan hemen sonra BitMEX’in CEO’luğundan istifa etti.

Bu olaylardan sonra bir açıklama yapan Hayes, eylemlerinin sorumluluğunu kabul ettiğini ve “bu konuyu unutabileceği zamanı sabırsızlıkla beklediğini” ifade etti.

Diğer ortak Delo ise bir aracı ile gönderdiği mesajda, “kurucu ortak olduğu BitMEX’in yeterli bir müşteri tanımlama programından yoksun olduğu için üzgün olduğunu söyledi. Delo, bu suçlamaların nihayete ermesi için gönüllü olarak ABD’de açığa çıktı.

BitMEX sözcüsü Taylor Bossung konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

DOJ davasındaki gelişmelerin farkındayız ancak hiçbir BitMEX kuruluşunun taraf olmadığı yasal bir konu hakkında yorum yapmayacağız. Her zamanki gibi iş var, tüm fonlar güvende ve para yatırma ve çekme dahil olmak üzere platformun işlevselliğinde hiçbir sıkıntı yoktur.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
balina anonim bir cüzdana 120 milyon xrp taşıdı

Balina Anonim Bir Cüzdana 120 Milyon XRP Taşıdı

Sonraki Haber
rusya, kripto ticaretini lisanslı platformlar ve sertifikalı cüzdanlarla kısıtlayacak mı?

Rusya, Kripto Ticaretini Lisanslı Platformlar ve Sertifikalı Cüzdanlarla Kısıtlayacak mı?

İlgili Haberler