Bitcoin Madenciliği Yapılabilecek En Ucuz Ülkeler!

Cem Yilmaz
bitcoin madenciliği yapılabilecek en ucuz ülkeler! adsiz tasarim 78
Bitlo

911 Metallurgist tarafından dünyanın 198 ülkesi ele alınarak Bitcoin madenciliğinin en az maliyetli olduğu yer araştırıldı. Bu çalışma sayesinde 1 Bitcoin dünyanın 198 ülkesinde kaç dolar maliyetle üretiliyor sorusuna cevap bulundu.

Listenin birinci sırasında Kuveyt yer almaktadır. Kuveyt listede birinci sırada yer alırken Kuveyt’de bir Bitcoin üretmek için 1.393 dolarlık elektrik kullanımı yetmektedir. Listenin ikinci sırasında 4.181 dolarla Cezayir gelirken üçüncü sırayı 4.779 dolar ile Sudan alıyor.

Bir Ortadoğu ülkesi olan Kuveyt’te kWh başına ortalama elektrik fiyatı 3 cent. Bu da ülkeyi enerji maliyetleri açısından dünyanın en ucuz ülkelerinden biri yapıyor. Bitcoin madenciliğinin son derece yoğun olduğu Kuzey Amerika’da ise ortalama elektrik fiyatı 21 sent.

Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından madenciler faaliyetlerine devam edebilmek için elektrik maliyetleri açısından en ucuz 10.ülke olan Kazakistan’a geçiş yapmıştı. Bu geçiş sonrasında Kazakistan’ın Bitcoin madencilik payı birkaç ayda %8.8’den %18.1’e yükseldi. Bazı madenciler ise Teksas’ı tercih etmişti. Doğalgaz açısından zengin olan Teksas, enerji açısından en ucuz bölgelerden biridir.

Listede Türkiye ise 37.sırada yer alıyor. Türkiye’de bir Bitcoin üretiminin maliyeti 17.723 dolar belirlendi.

Çalışma, Dünya Bankası, Cable.co.uk ve ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden alınan kilovat saat başına elektrik maliyeti verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Bir Bitcoin madenciliği için gereken gün sayısı ise Coinwarz’dan alınarak belirlenmiştir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dogecoin dolandırıcılığa karşı yatırımcıları uyardı!  adsiz tasarim 77

Dogecoin Dolandırıcılığa Karşı Yatırımcıları Uyardı! 

Sonraki Haber
bitcoin madenciliği şirketi hut 8, bitcoinlerini satmıyor! adsiz tasarim 79

Bitcoin Madenciliği Şirketi Hut 8, Bitcoinlerini Satmıyor!

İlgili Haberler