Bitcoin Madencileri Piyasa Baskısıyla Nasıl Başa Çıkıyor?

İpek Kulaksız
bitcoin madencileri piyasa baskısıyla nasıl başa çıkıyor? 19
Bitlo

Haziran ayının ilk haftalarında kripto para piyasasında bir satış yaşandı ve pek çok kripto 4 yılın en düşük seviyesinde seyretti. Kötü ilerleyen piyasa, Bitcoin madenciliğinin karlılığına zarar vererek madencilerin BTC’lerini satmasına sebep oldu. 

Arcane Research tarafından hazırlanan son istatistiklere göre halka açık BTC madenciliği şirketleri, Nisan ayındaki %20-40’ın aksine, BTC üretimlerini Mayıs ayında artırmıştı. Halka açık BTC madencilik şirketleri, yılın ilk çeyreğinde varlığının %30’unu elden çıkardı. Bu oranın Mayıs ayında üç katına çıktığı ve Haziran ayında ise daha da yükseleceği öngörülüyor. Piyasanın en büyük balinaları olarak görülen madencilerde toplam 800.000 BTC bulunuyor. Bunlar arasında, kamu madencileri 46.000 BTC’yi kontrol ediyor. Kamu madencilerinin aşırı satışları fiyatları grafiklerde çok daha da aşağıya çekebilir. 

BTC fiyatları madencileri zorluyor

Bitcoin fiyatı 21.000 doların altına düştüğünde, madencilerin döviz akışına oranı 7 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Pek çok madencilik bilgisayarı, fiyatların düşmesiyle karsız hale geldi ve madencilerin kripto piyasasından geri çekilmesine sebep oldu. Mayıs ayında açık kaynak madencilik firmaları tarafından 4.411 Bitcoin satışı gerçekleşti. Ocak-Nisan 2022 arasındaki aylık ortalamaya bakıldığında bunun dört katı civarındaydı. Halka açık şirketlerin düzenleyici kuruma sunmuş olduğu mali tablolar bunun kanıtı niteliğindedir. 

bitcoin madencileri piyasa baskısıyla nasıl başa çıkıyor? 20

Analitik firması CoinMetrics’ten aktarılan verilere göre, Bitcoin madencilerinin cüzdan alışverişleri yapmak adına para taşımaya başladıklarını da doğruladı. Madencilerin elinde bulunan madeni paraların akışıyla ilgili kesin veriler olmamasına rağmen, kripto para madenciliği yapan şirketlerin zorlandığı belirtildi. BTC fiyatları, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %75 oranında düşerek madencileri tepki vermeye ve aynı zamanda mevcut piyasa koşullarına uyum sağlamaya zorladı. Bu durum, piyasalar için bir engel olabilir ve BTC ile diğer önemli kripto para birimlerinin fiyatının yeni zirvelere ulaşmasının da önüne geçebilir.

Durumun düzelme ihtimali var mı?

Stoklarını elden çıkaran BTC madencileri, iki yıllık bir boğa koşusunun ardından piyasa duyarlılığı aşırı endişe uyandırdığında, Bitcoin fiyatının dibe vurma ihtimali söz konusudur. Geçmiş piyasa döngülerinden farklı olarak, BTC madencileri piyasanın hareketliliğine uyum sağlayabilir ve operasyonlarına devam edebilirler. BTC madencileri, fiyat değişikliğine tepki vermek yerine kripto kışı için hazırlanıyor.

Bitfarms CFO’su Jeff Lucas’a göre;

“Piyasalardaki aşırı oynaklık göz önüne alındığında, likiditeyi artırmak ve bilançomuzu kaldıraçtan arındırmak ve güçlendirmek için adımlar atmaya devam ettik. Özellikle 1.500 Bitcoin daha sattık ve artık günlük BTC üretimimizi HODL yapmıyoruz.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
bitcoin, 2 yıla kadar 70.000 doları görebilir! 14 2

Bitcoin, 2 Yıla Kadar 70.000 Doları Görebilir!

Sonraki Haber
gucci, nft pazar yeri superrare'e 25 bin dolar yatırım yapıyor 22 1

Gucci, NFT Pazar Yeri SuperRare’e 25 Bin Dolar Yatırım Yapıyor

İlgili Haberler