Bitcoin Düşüş Yönlü Olması Madencileri Nasıl Etkiliyor?

İpek Kulaksız
bitcoin düşüş yönlü olması madencileri nasıl etkiliyor? 36 1
Bitlo

Bitcoin (BTC) düşüş yönlü seyrederken, madencilik hash oranı sabit kaldığı için Bitcoin madencileri fiyat düşüşünden etkilenmedi. Hash oranında son durum nedir?

Bitcoin, fiyatı son dönemlerde 20.000 doların üzerinde tutunmak için mücadele ediyor. Bu sırada BTC’nin madencilik hash oranı ise sabitlenmiş gözüküyor. Bu sayede, BTC’nin hareketli seyretmesi madencilerin bu durumdan etkilenmediğini gösteriyor. 30 günlük bir ortalamada, madencilik hash oranı veya toplam hesaplama gücü, Mayıs ayında 220 EH/s ile rekor seviyelere çıkmıştı. 29 Haziran Coin Metrics tarafından sunulan verilere bakıldığında, hash oranı 215 EH/s civarında sabit kaldı.

Hash oranı istikrar

Madencilik hash oranında yaşanan istikrar, Bitcoin’in Haziran başında 30.000 dolarlık desteğini yitirmesi ve hareketli günlerle aynı zamana denk geldi. Yazının hazırlandığı saatlerde, BTC 19,362 dolardan işlem görüyor. Genel olarak değerlendirme yapmak gerekirse Bitcoin’in değeri yükseldikçe hash oranı da artar.

bitcoin düşüş yönlü olması madencileri nasıl etkiliyor? 37

Geçmiş analizlere bakıldığında hash oranı, fiyatlar düştükçe düşük yönünde olmuştu. Değer kaybetmeye devam eden BTC, son zamanlarda Bitcoin madenciliğinde güç tüketimi konusunda etkili olmaya başladı. Öyle ki, pek çok madenci, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya başladı. Yenilebilir enerji kaynaklarının tercih edilmesi karşısında 2022’nin başında kaydedilen 204.5 TWh’lik enerji tüketimi 133.27 TWh’ye düştü.

Madencilikte stratejik değişiklikler

Kripto paralarda karlılık düşmeye devam ettiği sürece, madencilerin de operasyonlarını durdurma ihtimali doğabilir. Bu durum da hash oranı açığına sebep olabilir. Bu şekilde bir durumda, madencilik zorluğu aşağı yönlü ayarlanacak. Fiyatların düzelmesi, hash oranını önemli düzeyde etkilemese de, madenciler kazandıkları BTC’leri yönetmek konusunda farklı stratejiler benimsiyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
100 milyon dolarlık harmony soygununun arkasındaki i̇sim kuzey kore mi? 37

100 Milyon Dolarlık Harmony Soygununun Arkasındaki İsim Kuzey Kore mi?

Sonraki Haber
80.000'den fazla bitcoin (btc) yatırımcısı

80.000’den Fazla Bitcoin (BTC) Yatırımcısı “Milyoner” Statüsünü Kaybetti

İlgili Haberler