Bitcoin Dip Seviyesinde mi?

İpek Kulaksız
bitcoin dip seviyesinde mi? 6 3
Bitlo

CryptoQuant  on-chain ve pazar merkezi CEO’sunun belirttiği üzere Bitcoin’de bir dönüş yönünün olacağını düşünüyor. Göstergeler, şu an bastırıldığı için BTC’de büyük şort açmanın normalden daha riskli olduğu belirtiliyor.

Popüler analist, yaşanan kayıp ve kar, MVRV oranı ve BTC madencilerinin pozisyonları gibi zincir üzerinde olan verileri kullanarak piyasasının halihazırda bulunan durumunu ve sıçrama potansiyelini belirlemek adına, tüccarlar ve yatırımcıların kullandığı alt göstergeyi baz aldı.

İlk göstergeye bakıldığında, gerçekleşmemiş zarar ve kar arasında hesaplanan oran, tüm ağın zarar mı yoksa kar mı olduğunu belirlemek adına kullanılır. Göstergelerin sıfırın üzerinde bir değer göstermesi halinde ağ karlı olarak değerlendirilmektedir. Değerin 0’ın altına düşmesi halinde ise ağ kayıp durumunda olarak değerlendirilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında, Bitcoin ağının NUPL’si 0 altında seyrettiğinde, Bitcoin’de hızlı bir sıçrama veya kısa bir sürenin ardından kısa vadeli bir konsolidasyon dönemi yaşandı. Şu an için Bitcoin, 2021’deki kripto piyasası rallisinin başlangıç noktası olarak görülen 2019’un en düşük seviyelerine doğru adım adım ilerliyor.

bitcoin dip seviyesinde mi? 7

Kaynak: u.today

Bir diğer gösterge, Bitcoin madencilerinin elinde yoğunlaşan arz hacmini yansıtmakta olan Madenci Pozisyon Endeksidir. Son zamanlar içerisinde, büyük madencilik şirketleri ve özel madenciler, giderlerini karşılayabilmek adına aylık varlıklarının %100’ünden çok daha fazlasını aktif olarak satmayı tercih ediyor. Madencilerin bu satış faaliyetlerinin artması halinde, Bitcoin teslim noktasına daha da yaklaşıyor ve artık yükseliş kısmında bu denli büyük bir satış baskısıyla mücadele etmesine gerek kalmıyor. Haberin hazırlandığı dakikalarda Bitcoin, 20,561 seviyesinde seyrediyor.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto çöküşünde

Kripto Çöküşünde “Hayatta Kalmayı” Başaranlar Büyüyecek

Sonraki Haber
tcmb, bugün faiz kararını açıklayacak! neler bekleniyor? 8 3

TCMB, Bugün Faiz Kararını Açıklayacak! Neler Bekleniyor?

İlgili Haberler