Bitcoin City’de Şehir Sakinlerinden Gelir Vergisi Alınmayacak

İpek Kulaksız
bitcoin city'de şehir sakinlerinden gelir vergisi alınmayacak 5 1
Bitlo

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’in Mayıs ayında detaylarını açıkladığı “Bitcoin City”de şehir sakinlerinden vergi alınmayacağı bildirildi.

Bu yıl inşaatına başlanması planlanan bu sıradışı şehir, adeta girişimcilerin odak merkezi haline geleceği düşünülüyor. Bitcoin (BTC)’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’un başkanı Nayib Bukele, Kasım 2021’de Bitcoin City projesini duyurmuştu. Mayıs ayında ise detayları aktarılan projenin inşaatı yakın zamanda başlıyor. Bitcoin odaklı şehir, ülkenin güneydoğusunda yer alan Conchagua Yanardağı’nın çevresinde kurulacak.

Tasarımı Fernando Romero tarafından yapılan projede, kripto para birimleriyle ilgilenen teknoloji şirketleri için alanlar, yerleşim bölgeleri, bir havaalanı ve bir de liman yer alacak. Aynı zamanda şehrin tamamında Bitcoin yasal para şeklinde kullanılacak.

bitcoin city'de şehir sakinlerinden gelir vergisi alınmayacak 6 2

Jeotermal enerji ile Bitcoin madenciliğine başlandı

BTC’yi resmi olarak yasal para birimi olarak kabul edilmesinden sonra El Salvador’da kripto para dünyasıyla ilgili yeni hamleler gelmeye devam etti. Bukele, Haziran 2021’de El Salvador’daki volkanik elde edilen jeotermal enerji ile BTC madenciliği yapmaya başladıklarını duyurdu. Salvador, gelen eleştirilere karşılık olarak “kripto cennetine” dönüştürmeyi amaçlıyoruz şeklinde cevap verdi.

Yenilebilir enerjili vergisiz şehir olacak

Twitter’dan aktarılan görsellere göre “Bitcoin City” altın gibi görünürken, Başkan Bukele şehrin gerçek yaşamda yeşil alanlara sahip olacağını söyledi. Aynı zamanda anıtlara, yanardağ üzerinden bir gözetleme noktasına, ticari ve yerleşim alanlarına ve bir de havalanına sahip olacağı belirtildi. Proje geçtiğimiz yıl duyurulurken şehrin vergilerden muaf olacağını belirtmişti. Bitcoin City’nin arazisi için hükümet destek verecek ve yatırımcılar çekmeye çalışılacak. Aynı zamanda şehrin kurulumu için 300 bin Bitcoin harcayacakları da belirtildi.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
three arrow capital kurucuları sessizliğini bozdu;

Three Arrow Capital Kurucuları Sessizliğini Bozdu; “Ölüm Tehditleri Alıyoruz”

Sonraki Haber
bitcoin madenciliği zorluğu %5,01 oranında azaltıldı 8 2

Bitcoin Madenciliği Zorluğu %5,01 Oranında Azaltıldı

İlgili Haberler