Binary CDD

Cem Yilmaz
binary cdd on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizin bugünkü konusu Binary CDD indikatörüdür. Bir önceki yazımızda Coin Days Destroyed indikatörü hakkında konuşmuştuk. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Binary CDD indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Binary yazması ve Binary CDD indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

binary cdd 1 1

Binary CDD, uzun vadecilerin davranışlarını doğru bir şekilde yansıtmayan borsa hareketlerinin etkisini minimize etmek için geliştirilmiştir. 

Grafikte görüldüğü üzere bazı yerlerin çok sık olduğu bazı yerlerin ise beyaza daha yakın olduğu görülmektedir. Bu sık olan bölgelerde şu yorumu yapabiliriz: 

Uzun vadeli holderlar tarafından cüzdanlardaki Bitcoinler borsalara yani dolaşıma aktarılır ve bunları yollarken bir boğa beklentisiyle yolluyor bu holderlar. Amaç nedir diye bakarsak burada holderlar açısından uygun bir fiyata geldiğinde borsalardan satışı kolay bir şekilde yapabilmek olarak değerlendirebiliriz.

binary cdd 2 1

Binary CDD indikatörümüze yukarıdaki SMA kısmından 30 günlük hareketli ortalama eklediğimizde zirve anlamında çok daha net veriler elde edebiliyoruz. 

2014 yılında görüldüğüğü üzere hem Binary CDD hem de Bitcoin fiyatı zirve yaşamış ve daha sonra geri çekilmeler meydana gelmiştir. Keza bu durum diğer yaşanılan boğalar veya yükselişler için de geçerli olmuştur. 2012, 2013, 2014, 2018 gibi yıllarda tepeler çok iyi derecede çalışmıştır.

Grafiğimizi normale çevirip geçmişteki bir bölümde neler olduğuna, fiyat farklılıklarına bakabiliriz. 

binary cdd ekran resmi 2022 03 14 19.07.49

Genel grafiğimizi 2017-2018 arası öncesinde ele aldığımızda 2017 boğa öncesinde cüzdanlardan borsalara Bitcoinlerin aktarıldığını görmekteyiz. Sonrasında ise büyük bir yükseliş gerçekleştirdi ve Bitcoin’de boğa sezonu yaşandı.

Sonrasında ise görüldüğü üzere Binary CDD beyaz bir hale dönüşmüş durumda ve fiyatta da düşüşler meydana gelmiştir. Bu dönemdeki fiyatları ele alacak olursak Temmuz 2017 yılında 1970 $ olan Bitcoin Aralık 2017 yılında zirveyi yaşamış ve 19.587 $ seviyelerine kadar yükselerek %2000’lik bir yükseliş gerçekleştirmiştir.

Yaşanan düşüşlerle birlikte Bitcoin 6.400 $ seviyelerine kadar gerilemiştir. Burada da kar realizasyonu yapmanın ve doğru yerde çıkabilmenin önemini bir kere daha görmüş olmaktayız. %2000 lik yükseliş neredeyse %300 yükselişe kadar gerilemiştir. 

Bir başka örnek daha inceleyebiliriz.

binary cdd ekran resmi 2022 03 14 19.23.57

2013 Aralık ayındaki boğa öncesinde de ağırlıkla beyaz olan indikatörümüz Kasım ayından itibaren turuncuya dönmüş vaziyette gördüğümüz gibi. Daha sonrasında ise bir yükseliş gerçekleşmiştir. Bitcoin fiyatı buralarda 67 $ seviyelerinden 1118 $ seviyelerine kadar yükselmiştir.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Binary CDD indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
abra ceo'su bitcoin ve ethereum i̇çin fiyat verdi! yükseliş bekliyor

Abra CEO’su Bitcoin ve Ethereum İçin Fiyat Verdi! Yükseliş Bekliyor

Sonraki Haber
ab parlamentosu bitcoin’i yasaklayabilecek tasarıyı reddetti

AB Parlamentosu Bitcoin’i Yasaklayabilecek Tasarıyı Reddetti

İlgili Haberler