Avrupa’nın En Büyük Liman Ortakları, Samsung BT ile Yük Taşımacılığı İçin Blok Zincir’i Test Edecek

samsung-rotterdam-limanı-blockchain-blok-zincir

Avrupa’nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı, 22 Ekim Pazartesi günü Samsung‘dan yapılan bir basın açıklamasında, büyük bir Hollanda bankası ABN AMRO ve Samsung’un IT’nin yan kuruluşunun nakliye için blok zinciri (blockchain) test etmek üzere ortaklık kurduğunu açıkladı.

Kore’deki teknoloji devi Samsung tarafından oluşturulan BT ve teknoloji bölümü Samsung SDS’ye göre, bu deneme Asya’daki isimsiz bir fabrikadan Rotterdam limanına nakliye konteynırlarına odaklanacak.

İlk test, yukarıda belirtilen üç taraf arasında daha sonra ağın diğer şirketlere açılması planlarıyla tamamlanacaktır. Rotterdam Limanı’nın resmi açıklamasına göre, deney Ocak ayında başlayacakken, sonuçlar Şubat ayında açıklanacak.

Projenin arkasındaki altyapı, Rotterdam Limanı tarafından kurulan Hollandalı bir şirket olan BlockLab tarafından geliştirildi. – Aynı zamanda iki merkezi olmayan platform da içerecek. –

Rotterdam İdaresinin CFO’su Paul Smits’e göre, mevcut altyapı ile Çin’den Rotterdam’a nakliyattaki lojistik en az 28 partiyi içeriyor.

Blok zincir (blockchain) denemesinin üyeleri, teknolojinin gönderiler için harcanan süreyi azaltmaya ve finansal işlemlerini basitleştirmeye yardımcı olabileceğini ummaktadır. Limanın basın açıklamasında, “Nakliye ve hizmetlerin taşınması, izlenmesi ve finanse edilmesi, çevrimiçi bir kitap sipariş etmek kadar kolay olmalı” dedi.

Samsung SDS AB / BDT Başkanı Sanghun Lee, araştırmanın farklı blok zincir platformlarının birlikte çalıştığı ilk tarih olduğunu vurguladı:

“Projeyle ilgili özel olan şey, ilk defa bu teknolojinin kısa tarihçesinde, birlikte çalışan farklı blokajlara sahip olabileceğimiz. Bu, Kore ve Hollanda’da tamamen ayrı blokları birbirine bağlayan kapsayıcı bir “noter” aracılığıyla gerçekleşir. ”

Blok zincir (blockchain) çözümleri uluslararası nakliye lojistiğini geliştirmek için geniş çapta test edilmiş ve uygulanmıştır. Bu ayın başlarında, ülkenin en işlek limanlarından birine sahip olan İspanya’nın Valencia kenti, diğer büyük limanlarda da uygulanabilecek “akıllı liman” projesi yaratacağını duyurdu.

Eylül ayında, İngiltere’nin önde gelen liman işletmecisi Associated British Ports (ABP), merkezi olmayan çözümlerin kullanıldığı pilot sevkiyatlara katılacağını açıklarken, Haziran ayında Danimarka, yerel gemi sicillerine yönelik blok zincir (blockchain) uygulama planlarını açıkladı.

Blok zincir (blockchain) teknolojisinin farklı alanlardaki kullanımı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz?

Bir Cevap Yazın