Avrupa Merkez Bankası, CBDC’lerle İlgili Rapor Yayınladı

İpek Kulaksız
avrupa merkez bankası, cbdc'lerle i̇lgili rapor yayınladı 14
Bitlo

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC), uluslararası havale işlemlerinde kullanmak için en çözüm olacağını gösteren 59 sayfalık bir rapor sundu.

ECB, Bitcoin’i sert eleştirdi

Avrupa Merkez Bankası tarafından hazırlanan rapor, CBDC’lerin Bitcoin (BTC) ve stablecoin’lere benzer ödeme yöntemlerinden daha iyi performans sergilediğini gösteriyor. Aynı zamanda, CBDC’lerin en büyük rakibi olarak görülen Bitcoin’in çok pahalı, işlevsiz ve bir o kadar da güvensiz olduğu iddia edildi. Raporda yer alan bilgilere göre, CBDC ödemeler için daha hızlı ve güvenilir bir seçenektir. 2022’nin Mart ayı itibariyle dünya genelinde gerçekleşen havalelerin ortalama olarak maliyeti yüzde 6.09 olarak belirlendi.

Ancak, bu ücretin 20’nin üzerine çıkacağı havale işlemleri de bulunuyor. Bu sebeple raporun güvenilir temeller üzerine kurulması için çeşitli seçenekleri karşılaştırarak hazırlandığı bildirildi. Raporun hazırlanma aşamasında, Bitcoin’in sistem olarak çeşitli kusurlarının olduğu bildirildi. ECB’nin hazırladığı rapora göre çalışma kanıtı mekanizması sunuldu. Bu sebeple de rapor kapsamında, Bitcoin’in önemli düzeyde işlevsiz olduğu, fiyatının da istikrasız ilerlediği ve aynı zamanda pratik olmadığı belirtildi. BTC’nin dolandırıcılık faaliyetlerine kapı araladığına değinen raporla, ülkeler arası havale işlemleri için güvenilir bir alternatif olmayacağı bildirildi. Bu sebeple de CBDC’lerin sınır ötesi ödemeler için güvenilir bir seçenek olduğunun altı çizildi.

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
pwc kripto başkanı henri arslanian, dubai’de dijital varlık fonu kurdu 9 1

PwC Kripto Başkanı Henri Arslanian, Dubai’de Dijital Varlık Fonu Kurdu

Sonraki Haber
shiba

Piyasa Düşerken Shiba Inu, Bu İki Faktörle Destekleniyor

İlgili Haberler