Arbitrum İçin “Nitro” Güncellemesi Ne İfade Ediyor?

Özlem Özbek
arbitrum i̇çin
Bitlo

Ethereum layer-2 ölçeklenme çözümü olarak nitelendirilen Arbitrum, şimdiye kadarki en önemli güncellemesini alacak.

Arbitrum için tarihi bir yenilik olarak nitelendirilen Nitro güncellemesi, Çarşamba günü Offchain Labs tarafından gerçekleştirilecek. Söz konusu Nitro güncellemesiyle beraber işlemlerin hızı artacak, ücretler düşürülecek ve Ethereum ile Arbitrum arası iletişim çok daha kolay bir hal alacak. 50 sent ile 1 dolar arası olan işlem ücretini yarı yarıya azaltması beklenen güncelleme gerçekleşirken, 2 veya 4 saatlik bir kesinti yaşanması bekleniyor.

Offchain Labs, ArbOS’i (Arbitrum Işletim Sistemi) güncelleyerek Go yazılım programlana dili ile yeniden yazıldı. Güncel versiyon sayesinde Arbitrum ve Ethereum arasında işlem masrafı yarı yarıya düşürülecek. Ağlar arasında iletişim, işlem gruplama ve sıkılaştırma işlemleri en iyi hale getirilecek.

arbitrum i̇çin

Konuyla ilgili elde edilen bilgilere göre Arbitrum One durumu sorunsuz bir şekilde Nitro seviyesine çıkarılması halinde, zincir ayrılımı olasılığı da ortadan kalkmış olacak. Offchain Labs, geçtiğimiz aylarda Arbitrum Nitro güncellemesinin Ethereum tarafında en gelişmiş ölçeklenme çözümü olacağını söylerken aynı zamanda Nitro’nun ağ kapasitesini de ciddi anlamda artırarak işlem masraflarını da azaltacağının altını çizdi ve ekledi;

“Arbitrum halihazırda Ethereum’dan yüzde 90–95 daha ucuz, Nitro iste masraflarımızı daha da azaltacak.”

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
abd kongre üyesi'nden kripto değerlendirmesi,

ABD Kongre Üyesi’nden Kripto Değerlendirmesi, “Yasaklanmayacak!”

Sonraki Haber
metaverse'ün değeri 225 milyar dolara ulaşacak? metaverseün degeri 225 milyar dolara ulasacak1

Metaverse’ün Değeri 225 Milyar Dolara Ulaşacak?

İlgili Haberler