Airdrop Nedir?

Airdrop, yeni çıkan bir kripto para değerini hali hazırda belli bir kripto para değerine sahip kullanıcılara dağıtılmasına denir.
Genellikle yeni bir kripto para değeri girişimi ICO’sunu tamamlandıktan sonra ve işlemlere açık hale geldiğinde yapılır.

Bir airdropta yer almak için o kripto parayla alakalı blokzincir’den (blok zincir) bir kripto paranın cüzdanınızda olması yeterlidir. Eğer gerekli olan kripto para değerini bir kripto para borsasındaki cüzdanınızda tutuyorsanız o airdrop için geçerli sayılmaz. Örneğin airdrop Ethereum’la alakalı ise cüzdanınızda bir miktar Ether bulunması gerekmektedir.

Airdrop’larda genellikle önceden bir tarih verilir ve o tarihte cüzdanında gerekli kripto para değerinden bulunan herkes airdrop’u yapılan kripto paradan bir miktara sahip olur.

Blockchain Education Network gibi bazı organizasyonlar da bazı kripto paralara dikkat çekmek için airdrop’lar düzenlerler. Bu gibi etkinlikler yeni insanların da kripto para dünyasına dahil olmasını amaçlamaktadır. Bazı airdrop’lar da hali hazırda kripto para değerleri ile ilgili insanlara tanıtımı yapılan kripto paradan da göndermek için yapılır.

Yeni girişimlerin airdrop’lar yapmalarının sebeplerinden biri de sonuçta o kripto paranın değerini artırmak ve tanıtımını yapmaktır.

Eğer siz de cüzdanlarında farklı kripto para birimlerini tutan biriyseniz sizin de bu sayede gün geçtikçe daha fazla kazanç elde etmeniz mümkündür. Ancak bu konuda da dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmakta fayda var. Asla cüzdanınızdaki özel anahtarı kimseyle paylaşmamalısınız.

Bir Cevap Yazın