Advanced NVT Signal

Cem Yilmaz
advanced nvt signal on chain analizi
Bitlo

On-chain Analizi serimizde bugün yeni bir indikatör hakkında konuşacağız. Bu indikatörümüzden faydalanabilmek için önceki yazılarımızda olduğu gibi Look Into Bitcoin web sitemizden faydalanacağız. İndikatörümüzün ismi Advanced NVT Signal. Ücretsiz bir indikatördür, siteye giren bütün kullanıcılar erişebilmektedir.

Advanced NVT Signal

Daha önce NVT Signal olarak yer alan indikatörümüz çok faydalı çalışmaktaydı, piyasanın zirvelerini tahmin etmekte bize oldukça fayda sağlayan NVT Signal, blok zincir dışında da çok fazla Bitcoin tutulduğu için yetersiz hale gelebilirdi. Bu yüzden de LookIntoBitcoin ekibi Advanced NVT Signal’i çıkartarak bu duruma bir çözüm getirmeye çalıştı diyebiliriz. İndikatöre aşağıda da grafikte yer alan standart sapma bantları eklendi.

advanced nvt signal ekran resmi 2022 02 14 11.41.22

Advanced NVT Signal Grafiğini incelediğimizde kırmızı çizgi bizlere Bitcoin’in çok değerlendiği, fiyatının yükseldiği dönemleri ifade etmektedir. Altta yer alan yeşil çizgi ise bizim için dipleri ifade etmektedir desek yanlış olmaz. Bitcoin’in değersiz hale geldiği yerlerdir. Geçmiş grafiği de incelediğimizde kırmızı çizgiyi satış yeşil çizgiyi ise alış noktaları olarak gördüğümüzde uzun vadede kazançlar elde etmemize imkan sağlayacaktır. 

Grafikte yer alan mavi çizgi yani NVTS çizgisinin, +4xSD bandına temas ettiği yerlerde Bitcoin’in fiyatının yükseldiğini ve bizim için tepeleri ifade ettiğini görmekteyiz. Banda gerçekleşen temasdan sonra fiyatın büyük bir düşüş yaşadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse 2017 yılındaki boğa sezonunda mavi çizginin kırmızı çizgiye değmesinden sonra bir düşüş geldiğini görebilmekteyiz.

Yeşil kesik çizgi olan -1.2xSD bandı bizim için lokal dip olarak çalışmaktadır. Diğer bir kesik çizgimiz olan kırmızı kesik çizgi yani, +2xSD ise bir destek direnç olarak görev almıştır. Kesik kırmızı çizginin kırıldığı yerlerde düşüş ve yükselişler söz konusu olmuştur.

advanced nvt signal ekran resmi 2022 02 14 12.42.47

Şu anda piyasada yaşanan güncel durumu ele aldığımızda NVTS çizgisinin dipte olduğunu yani Bitcoin için bu fiyatların alım noktaları olduğunu söylersek söylesek yanlış olmayacaktır. Şu anda direnç olarak karşımıza çıkan -1.2xSD çizgisini kırmış olduğumuzu görmekteyiz ancak grafikte de görüldüğü gibi aşağı doğru sarkma potansiyeli taşımaktadır. Daha sonra ki direnç noktamız ise -0.5xSD çizgileridir.

Serimizin bu yazısında Advanced NTV Signal indikatörümüzü anlatmaya çalıştık. ​​

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
cryptopunk satışı rekora i̇mza attı!

CryptoPunk Satışı Rekora İmza Attı!

Sonraki Haber
pwc’den kripto endüstrisi raporu!

PwC’den Kripto Endüstrisi Raporu!

İlgili Haberler
ido nedir?

IDO Nedir?

Haber İçeriği Gizle Initial DEX Offering (IDO) Nedir?IDO Nasıl Çalışır?IDO’nun Avantajları Nelerdir?IDO’nun Dezavantajları Nelerdir?IDO, IEO ve ICO’ların Arasındaki…
Gülcan Uyanıker
Devamını Oku