Accumulation Trend Score

Cem Yilmaz
accumulation trend score on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde bugün Accumulation Trend Score indikatörü hakkında konuşacağız. Bir önceki yazımızda Binary Liveliness indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise Bitcoin adreslerindeki akümülasyon durumlarını ölçen Accumulation Trend Score ile ilgili konuşacağız.

Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Accumulation Trend Score indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Accumulation yazması ve Accumulation Trend Score indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

accumulation trend score ekran resmi 2022 03 25 20.12.22

İndikatörümüzün amacı blok zincir üzerinde aktif olarak Bitcoin toplayan kişi ve kurumların büyüklüğünü göstermektir. İndikatörün bir diğer güzel tarafı ise Bitcoin tutan kişilerin, kurumların bakiyelerinin büyüklüğünü ve yaptığı işlemler sonucunda bakiye değişim puanlarını görebilmekteyiz.

Grafiğimize geçecek olursak görüldüğü üzere Trend Score diye bir metriğimiz var. Trend score metriğimiz 0-1 arasında değişmektedir. Burada şu yorumu yapabiliriz trend score 1 olursa kurumların veya bireylerin Bitcoin biriktirdiklerini, 0’a yakın değerlerin ise biriktirmediğini veya sattığını göstermektedir bizlere. 

Grafiğimize bakıldığında Bitcoin’in ATH (tüm zamanların en yüksek seviyesi)  yaptığı dönemlerde iyi tepkiler verdiğini görebilmekteyiz. Tepelerde 1’e yakın renkte oluşum söz konusuyken, diplerde önce sarıya doğru ilerleyen renk dibe ulaştıkça toplanmaya başlandığı için tekrar mora dönüşmektedir. 

accumulation trend score ekran resmi 2022 03 25 20.24.06

Burada şu noktaya dikkat çekmekte fayda olacaktır. 2020 Mart ayında Covid-19’un patlaması finansal piyasalarda çok büyük düşüşlere sebep oldu.

 O dönemde insanlar haklı olarak o dönemde grafiğin en sol kısmında gördüğünüz gibi düşük fiyatlardan Bitcoin toplamaya başladı ve Trend Score mor renkte yer aldı. Daha sonrasında ise bu yükseliş devam ederken insanlar temkinli davranacak olacak ki satışların başladığını ve rengin açıldığını görmekteyiz. Belli dirençler kırılınca insanların piyasaya tekrar girdiğini ve bir sonraki dirençten satış yiyince de rengin tekrar sarıya doğru döndüğü görülmektedir. 

Daha sonrasında uzunca bir yükseliş ve o noktada bir birikim yapıldığını görmekteyiz ancak orada yaşanan düzeltmeden sonra Bitcoin yükselişine devam etse de rengin sarıya döndüğünü ancak fiyatın bir önceki fiyat seviyesinden daha yüksek seviyede odluğunu görmekteyiz. Bu durumlarda insanların alım yapmaktan çekindiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. 

Buradaki asıl problemi ele alacak olursak;

accumulation trend score ekran resmi 2022 03 25 20.29.33

Görüldüğü üzere Bitcoin’in 65.000 $ seviyelerinden 30.000 $ seviyelerine düştüğü dönemde insanların bu düşüşten faydalanmadığı ve alım yapmadığı görülmektedir. Dip noktaların sarı renkte olduğunu görebilmekteyiz. Fiyat yükselmeye başladıkça rengin koyulaştığını ve fiyat tepedeyken trend score’un 1 olduğu görülmektedir. Burada Bitcoin fiyatında o düşüş yaşanmaya devam etse de renk mor da devam etmiştir ve insanlar 60.000 $ seviyelerinden alım yapmıştır ve kara geçmek için uzun süre bu zararın kapanmalarını bekleyeceklerdir diyebiliriz. Oysa dip noktalardan alımlarını gerçekleştirselerdi buna gerek kalmayacaktı. Bitcoin fiyatı o günden bu zamana 69.000 $ seviyelerinden 32.000 $ seviyelerine kadar gerilemiştir. Bitcoin şu anda 44.000 $ seviyelerinde yer alsa bile 5 6 ay kadar bir süredir bu fiyatlara geri gelememiştir.

accumulation trend score ekran resmi 2022 03 25 20.43.53

Günümüzde ise şu anda bu indikatörümüzdeki trend score’un 1 seviyelerine geldiğini görmekteyiz. 32.000 $ seviyelerinde bu fiyatlarda sarı renkte olduğunu görmekteyiz. Şu anda ise Bitcoin 44.000 $ seviyelerinde yer alırken mor renge dönüşmüştür.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Accumulation Trend Score indikatörünün de sonuna gelmiş bulunmaktayız. On-chain analizi serimizde bir önceki indikatörümüz olan faydalanılabileceğiniz Binary Liveliness indikatörüyle ilgili yazıya ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlgili içerik; https://www.paranfil.com/on-chain-analizi-binary-liveliness/

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto, bankacılık hizmetlerinin yerini alabilir mi?

Kripto, Bankacılık Hizmetlerinin Yerini Alabilir mi?

Sonraki Haber
i̇slam memiş: asgari ücrete yeni zam gelecek mi? altın, dolar, gümüş, kripto paralarda son durum islam memis asgari ucrete yeni zam gelecek mi

İslam Memiş: Asgari Ücrete Yeni Zam Gelecek mi? Altın, Dolar, Gümüş, Kripto Paralarda Son Durum

İlgili Haberler