Abraham Piha: “Tornado Cash Sorunları, Kripto Pazarını Nasıl Etkiliyor?”

Özlem Özbek
abraham piha:
Bitlo

2022’nin başından bu yana pek de parlak ilerlemeyen kripto para piyasası, olumsuz haberlerle devam ediyor.

Kripto piyasasında sıkça adından söz ettiren Tornado Cash, 8 Ağustos’ta Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Düzenleyici kurum tarafından belirtildiği üzere platformun, 2019’dan bu yana 7 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen pek çok yasadışı kara para aklama işlemleri için kullanıldığı ortaya çıktı. Bu miktarın 455 milyon dolarının, Kuzey Kore devlet destekli bir hack grubu Lazarus Group tarafından kontrol edildiği düşünülüyor. Tornado Cash, Haziran ayında gerçekleşen Harmony Bridge saldırısından ve bu ay yaşanan Nomad soygunundan elde edilen gelirin aklanması için de kullanıldı.

Kripto para birimi karıştırıcısının tam olarak ne anlama geldiğini hatırlatmak gerekirse, kripto varlıklarla olan tüm izleri yok etmek için potansiyel olarak tanımlanabilir veya kusurlu fonları, başkalarıyla karıştırmaya yardımcı olan ve bu sayede herhangi birinin izlemesini imkansız hale getiren bir tekliftir.

Tornado Cash, herhangi bir blok zincirinin tek başına yeterli olmadığı bir durumda ortaya çıktığını söyleyen blok zinciri yatırımcısı ve Web3 odaklı firma tomi.com’un kurucu ortağı ve CEO’su Abraham Piha:

“Art arda Ethereum veya Bitcoin güncellemeleri Mimblewimble gibi protokol entegrasyonlarını içeriyorsa, bir sonraki adım onları da engellemek mi olacak? Bu eylem, bazı büyük kardeş hükümetler tarafından değil, kullanıcılar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir web olan Web3’ü zorlamak için başka bir nedendir” diye konuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
jpmorgan ceo’sunun kripto para duruşu her geçen gün sertleşiyor! jpmorgan ceosunun kripto para durusu her gecen gün sertlesiyor1

JPMorgan CEO’sunun Kripto Para Duruşu Her Geçen Gün Sertleşiyor!

İlgili Haberler