ABD: Yasa Yapıcılar Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisinin Ortak Tanımını Bulmak İçin Yeni Tasarı Sundu

President Obama delivers his State of the Union address before a joint session of Congress on Tuesday.

Matsui’nin web sitesinin 1 Ekim Pazartesi günü yayınladığı bir habere göre, ABD’nin temsilcileri Doris Matsui ve Brett Guthrie geçtiğimiz günlerde Temsilciler Meclisi’nde “Blok zincir Promosyon Yasası 2018” adlı bir yasa tasarısı sundular.

Tasarıda, farklı tasarılarda blok zincir (blockchain) teknolojisinin mevcut tanımlarının farklı olduğu belirtiyor. Bu nedenle, ABD Ticaret Bakanlığı, federal yetkililer ve blok zincir (blockchain) endüstrisinin ortak bir blok zincirleme tanımı oluşturmak için bir çalışma grubu oluşturduğunu ileri sürüyor.

ABD Temsilciler Meclis Üyesi Doris Matsui

Çalışma grubu ayrıca Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA) ve Federal İletişim Komisyonu (FCC) ‘nin politika zincirinin politika spektrumu üzerindeki potansiyel etkisini incelemeye yönelik tavsiyelerini de dikkate alacaktır. Ajanslar ayrıca, blok zincir (blockchain) teknolojisinin federal kabulü için fırsatları değerlendirecek. Matsui, tasarının asıl amacını şöyle açıkladı:

“Blok zincir (blockchain) teknolojisi küresel dijital ekonomiyi değiştirebilir. Blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanma fırsatları, arz zincirlerindeki büyük ölçüde artan şeffaflık, verimlilik ve güvenceden daha fazla oportünist bir şekilde spektruma erişimi yönetmeye kadar uzanır.”

Matsui ve Guthrie’nin tasarıları ABD Kongresi’nde tanıtılan yeni bir dizi yasal mevzuatı takip ediyor. Eylül ayında, Tom Emmer üç tasarı çıkaracağını duyurdu; “Sayısal Para Birimlerini ve Blockchain Teknolojisini Destekleyen Karar”, “Blockchain Düzenleme Kesinlik Yasası” ve

ABD Temsilciler Meclis Üyesi Brett Guthrie

“Forked Assets Act ile Mükellefler için Güvenli Liman”.

Yeni blockchain ve kripto para mevzuatının getirilmesi, kripto mevzuatında yasallık ve tekdüzelik için kanun yapıcılar ve sektör uzmanlarından gelen isteklere dikkat etmektedir. 25 Eylül’de, büyük Wall Street firmaları ve kripto şirketlerinden 45 temsilci, İlk Para Teklifi (ICO) ve kripto para birimi düzenlemelerini tartışmak için bir “kripto yuvarlak masasında” yer aldı.

Cointelegraph’ın bu hafta başlarında geçtiği haberde olduğu gibi, “Big Four” denetim ve danışmanlık şirketi Deloitte, kitlesel olarak blok zincirinin benimsenmesinin önündeki en büyük engellerden biri olarak düzenleyici belirsizliği olduğunu belirtmişti.

Benimsenmesini engelleyen diğer faktörlerin, blok zinciri ile ilgili firmalar arasındaki işbirliğinin olmamasına ek olarak, zaman alıcı operasyonlar, standardizasyon eksikliği, yüksek maliyetler ve blockchain uygulamalarının karmaşıklığı olduğu ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın