2008’den Sonra Bir İlk! İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Açıkladı

Özlem Özbek
2008'den sonra bir i̇lk! i̇ngiltere merkez bankası faiz oranını açıkladı 2008den sonra bir ilk ingiltere merkez bankasi faiz oranini acikladi
Bitlo

İngiltere Merkez Bankası (BOE), faizi son 14 yılın zirvesine çıktı.

İngiltere Merkez Bankası, 50 baz puanlık faiz artışı yaparak yüzde 2,5 seviyesine yükselttiğini açıkladı. Bu rakamlarla beraber 2008 sonrası en yüksek faiz oranı görülmüş oldu. Konuyla ilgili BOE tarafından yapılan açıklamada, İngiltere ekonomisinin gelecek dönemlerde resesyon riskinin tanımını karşılayacağını aktardı.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Kraliçe Elizabeth’in vefat etmesi nedeniyle bugüne ertelenen Para Politikası Komitesi toplantısında faizi 50 baz puan artırdı. Yeni rakamlarla politika faizi yüzde 1,75’ten yüzde 2,25’e çıkarıldı. Bu rakamlar karşısında 2008 sonrası en yüksek faiz oranı görülmüş oldu. Merkez Bankası pandemi sonrası ilk faiz artışını Aralık ayında yapmıştı. 2022 yılının 6 toplantısında toplam 200 baz puanlık faiz artışı yapılmıştır.

2008'den sonra bir i̇lk! i̇ngiltere merkez bankası faiz oranını açıkladı 2008den sonra bir ilk ingiltere merkez bankasi faiz oranini acikladi1

İngiltere’de resesyon çanları çalıyor

BoE, enflasyonun düşmeye başlamasından önce birkaç ay boyunca yüzde 10’un üzerinde kalmaya devam edeceğini düşünürken, 3’ncü çeyreklik kısım için GSYH büyüme beklentisi yüzde +0,4’ten yüzde -0,1’e düşürüldü. Bu tahminin gerçekleşmesi halinde ise İngiltere ekonomisi iki çeyrek dönem boyunca üst üste daralmış olacak ve resesyon teknik olarak başlamış olacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dogecoin kırılıma çok yakın! doge fiyat tahmin ve yorumlar topluluga göre 30 eylülde dogecoin fiyati su sekilde olacak

Dogecoin Kırılıma Çok Yakın! DOGE Fiyat Tahmin ve Yorumlar

İlgili Haberler