13 Yıl Sonra Zirve Rakam! İngiltere Merkez Bankasının Faiz Artışı 25 Baz Puan Oldu

Özlem Özbek
13 yıl sonra zirve rakam! i̇ngiltere merkez bankasının faiz artışı 25 baz puan oldu 6 1
Bitlo

İngiliz Merkez Bankası (BOE), piyasada yaşanan dalgalanmalar karşısında oluşan beklentiler doğrultusunda faiz oranını 25 baz puan şeklinde belirleyerek oranı %1’e çıkardı. BOE, politika faizini tüm dünyada yaşanan finansal krizden bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, enflasyon baskısı altında daralma yolunda seyredilmesi hakkında uyardı. Baz puanın 25 şeklinde açıklanmasıyla faizin %1’e yükselmesine sebep oldu. Bloomberg, anketinde yer alan verilere göre de beklentiler faizin yüzde%1 oranına çıkacağı yönündeydi. 

Komiteye katılan üyelerden altı kişi, 25 baz puan artışı için oy kullanırken, üç kişi ise 50 baz puan artışı için oy verdi. Michael Saunders, Catherine Mann ve Jonathan Haskel, bu talepleri karşısında özellikle de artan ücretler konusundaki endişelerinden söz etti. 

Merkez Bankası, İngiltere’nin herhangi bir resesyona girmesini beklemediklerini ancak ekonominin bu yılın son aylarında %1’e yakın bir şekilde düşeceğini söylüyor. Ekonominin ise 2023 yılında %0,25 oranında daralacağı öngörülüyor. 

Gelecek yıllarda ekonominin daha da durgun hale geleceği tahmin edilirken, iki yetkili gerekli olması durumunda daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğine dair yönlendirmenin kullanılmaması yönünde fikirlerini sundu. Sunulan bilgilere göre banka, yılın son çeyreğinde daralmanın yüzde 1’e yaklaşacağı, 2023’te ise yüzde 0,25 olarak gerçekleşeceği düşünüyor. 2022 yılındaki büyüme oranları yüzde 3,75 civarında korundu. Enflasyon beklentilerinden de söz eden banka, Ekim ayında enflasyonun yüzde 10’a kadar çıkacağını öngörüyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kripto borsaları i̇şten çıkarmalara karşı dik duruyor 5

Kripto Borsaları İşten Çıkarmalara Karşı Dik Duruyor

Sonraki Haber
madenciler risk almak i̇stemiyor! 88.000 btc borsaya dağıtıldı 6 2

Madenciler Risk Almak İstemiyor! 88.000 BTC Borsaya Dağıtıldı

İlgili Haberler