Zaif 60 Milyon Dolarlık Kripto Para Hırsızlığı Sonrası Müşteri Tazminat Planını Geciktiriyor

Avatar
zaif 60 milyon dolarlık kripto para hırsızlığı sonrası müşteri tazminat planını geciktiriyor japanese crypto exchange zaif loses nearly 60 million in security breach hack 696x449
Bitlo

Japon kripto para değişim borsası Zaif’in işletmecisi olan Tech Bureau, üç hafta önce 60 milyon dolar değerindeki kripto para hırsızlığından zarar gören müşteriler için henüz bir tazminat stratejisi ortaya koyamadı.

Osaka merkezli Tech Bureau, Zaif’in velayetinden 6.7 milyar yen (60 milyon dolar) Bitcoin, Bitcoin Cash ve Monacoin hırsızlığından 4.5 milyar yen (40 milyon dolar) kaybeden müşterilere geri ödeme yapmak için yeni kullanıcı kayıtlarını durdurdu. Nikkei Asya Review’in haberine göre ilk olarak, Eylül sonuna kadar mağdurlara geri ödeme planı ortaya koyacağını düşündüğünü, tazminat planını tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Hackerlar, 14 Eylül’de, Zaif’in çevrimiçi sıcak cüzdanlarından iki saat içerisinde üç kripto para değerini çaldılar. CCN haberine göre, Tech Bureau, 17 Eylül’e kadar hacklenme olayından haberi olmadı. Bu noktada, Japonya’nın mali düzenleyicisi, ihlali bildirmek için, Finansal Hizmetler Ajansı’na (FSA) bilgi verildi.

Kripto para hırsızlığı nihayet 20 Eylül’de kamuya açıklandı.

Tech Bureau, kayıplara maruz kalan mağdurları yatıştırmak için yapılan bir hareketle, borsada işlem gören hisse senetlerinin çoğunluğunu alacak olan halka açık bir Japon şirketi olan Fisco Digital Asset Group ile hali hazırda ‘temel bir anlaşmaya’ girmiş olduğunu açıkladı. Nakit olarak 5 milyar yen (44,59 milyon dolar) gelecek olan bu anlaşma ile fonlar, müşterilerin zararını karşılamak için kullanılacak.

Ancak, iki şirket çoğunluk hissesi anlaşmasında tam olarak bir anlaşmaya vardığı söylenemez.

Ocak ayında Tokyo merkezli değişim borsası Coincheck’in 530 milyon dolarlık NEM hack’inden sonra, Zaif, Japonya’da bu yılın ikinci en büyük kripto para hırsızlığı. Coincheck hırsızlığı açıkladıktan bir gün sonra tazminat stratejisini açıklamıştı ve olaydan yaklaşık 6 hafta sonra, 12 Mart tarihinde Japon yeni değerinden para iadesi yaptı. Bir ay sonra, büyük bir Japon online aracılık şirketi olan Monex tarafından emtia değişimi yapıldı.

Tech Bureau aynı zamanda mali düzenleyiciden idari cezalar uygulandıktan sonra FSA’dan bir “iş geliştirme emri” ile incelenmesine devam ediliyor. Özellikle müşteri fonlarını depolamak için sıcak cüzdanların kullanımı, hükümet düzenleyicilerinden tepki çekti. Raporda, Japonya’nın kendi kendini düzenleyen endüstri kuruluşu olan Japonya Sanal Döviz Değişim Derneği, değişimin sıcak cüzdanlarındaki müşteri varlıklarının % 20’si oranında % 10’luk bir tavan uygulayan normları kontrol ediyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
dünyanın beşinci en büyük havayolu firması müşteriler i̇çin maliyetleri düşürme amacıyla blockchain'e geçiyor windingtreeafklm oct5 lt 1

Dünyanın Beşinci En Büyük Havayolu Firması Müşteriler İçin Maliyetleri Düşürme Amacıyla Blockchain’e Geçiyor

Sonraki Haber
şifreli mesajlaşmadan kritik ateşleme sistemlerine: güvenlik sektöründe blok zincir army 1140x600

Şifreli Mesajlaşmadan Kritik Ateşleme Sistemlerine: Güvenlik Sektöründe Blok Zincir

İlgili Haberler