Venezuela’da, Pasaport Ücretleri Kripto Para Petro ile Ödenecek

Ülkenin başkan yardımcısı Delcy Rodriguez 5 Ekim Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, Venezuellalıların pasaport ücretlerini ödemek için yalnızca devlet destekli kripto para Petro’yu kullanabileceğini söyledi.

Kasım ayında Petro’nun resmi “lansmanı” öncesinde Rodriguez, 8 Ekim Pazartesi günü, tüm pasaport başvuruları için ücretlerin sadece Petro cinsinden ödeneceğini ve tutarın artacağını doğruladı: Yeni bir pasaport için 2 Petro ve uzatma için 1 Petro ödenecek.

Bloomberg’in haberine göre, Venezuella’daki aylık ortalama asgari ücretin, yükseltilen pasaport ücretinin maliyetinden dört kat daha az.

Latin Amerika’nın önde gelen gazetesi El Universal’e göre, “Yurtdışında yaşayan Venezuelalılar için, Kasım ayının ilk gününe kadar, pasaport çıkarma 200 dolar ve uzatmalar 100 dolar olacak” dedi.

Venezuella, sermaye kontrollerini atlatmak için kripto para kullanımını benimseyerek, yaygın enflasyonun ve başarısız ekonominin yan etkileriyle mücadele etmeye çalışıyor.

Cointelegraph’ın haberine göre, Petro, Başkan Nicolas Maduro’nun ülkenin ekonomik krizine yönelik çözüm önerisi, geçtiğimiz hafta, geliştiricilerinin altcoin Dash’ın tanıtım belgesini kopyaladığını iddia eden suçlamalarla tutarlı bir şekilde çelişiyor.

Pasaport ücretlerinin değiştirilmesi ile birlikte Rodriguez, görünüşte “vatandaşların güvenliği ve göçmen kontrolünü korumak için” tasarlanmış özel bir göç polis teşkilatının kurulmasını da duyurdu.

Bir Cevap Yazın