Ukrayna’nın Ardından ABD’de Kripto Para Borsalarını Uyardı!

Gülcan Uyanıker
ukrayna’nın ardından abd’de kripto para borsalarını uyardı!
Bitlo

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ABD ve AB başta olmak üzere Batı’nın uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlar kripto para tartışmalarını yeniden alevlendirirken Ukrayna’ya özellikle Bitcoin ve Ethereum ile milyonlarca dolarlık yardım yapılması tarihi bir adım olarak kayıtlara geçti.

Kripto para birimlerinin önemini anlayan Ukraynalılar, birçok borsadan Rusya merkezli hesapların kapatılmasını talep ederken, Biden yönetiminden de benzer bir mesaj geldi. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD Hazine Bakanlığı, borsaları yaptırımlardan kaçmak isteyen Rus yatırımcılar tarafından kripto para kullanımına karşı uyardı ve hatta onlardan yardım istedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri konuyla ilgili sorulan sorulara yanıt olarak herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

Yalnızca Yaptırım Uygulanan Hesaplar mı İncelenecek? 

Bloomberg’in isimsiz bir kaynağa dayandırdığı haberde, Amerikan makamlarının sadece tüm Rus kullanıcılar için değil, sadece yaptırım uygulanan ve yasal sorunları olanlar için bir kontrol sistemi uygulamak istediği de belirtildi. Binance, Coinbase ve FTX borsalarının da bu anlamda hükümet yetkilileriyle birlikte çalıştığı belirtildi.

Rusya’da Kripto Paradan Daha Çok Dolar Kullanılıyor

İsmini vermek istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi, Rusya’da ABD dolarının kripto para birimlerinden çok daha fazla kullanıldığını söyledi. 

Bilindiği üzere dünya genelindeki finans kurumlarını birbirine bağlayan SWIFT sisteminden bazı Rus bankaları kaldırıldı. Ayrıca Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Rus kullanıcıların hesaplarının borsalardan kapatılmasını talep etti. Binance, Coinbase ve Kraken gibi borsalar bu taleplere şu ana kadar olumlu yanıt vermediler. Masum vatandaşların hesaplarının tek taraflı ve yasal bir sebep olmaksızın kapatmanın doğru olmayacağı da gündeme geldi.

Çoğu bankanın SWIFT sisteminden çıkarılıp alternatif yollar aranmasının ardından zengin ve varlıklı Rusların paralarını hareket ettirmekte zorlandıkları da açıklamalarda yer aldı.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
maaşınızı kripto parayla almak i̇ster miydiniz? rakamlar kriptoya eğilimin arttığını gösteriyor

Maaşınızı Kripto Parayla Almak İster miydiniz? Rakamlar Kriptoya Eğilimin Arttığını Gösteriyor

Sonraki Haber
ukrayna’ya polkadot (dot) ile bağış yapılabilecek

Ukrayna’ya Polkadot (DOT) ile Bağış Yapılabilecek

İlgili Haberler