TCMB, Faiz Kararını Açıkladı! Faiz Oranı 14’te Sabit Tutuldu

Özlem Özbek
tcmb, faiz kararını açıkladı! faiz oranı 14'te sabit tutuldu 14 1
Bitlo

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini %14’de sabit tuttuğunu açıkladı. Böylelikle TCMB, son altı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da faizi değiştirmemiş oldu.

TCMB, daha önceki çalışmalarıyla beraber Eylül 2021’de faiz indirimi yapmaya başlamış, politik faizi 4 ay içerisinde 500 puan kadar düşürerek yüzde 19 seviyelerinden yüzde 14’e kadar düşürmüştü.

Faiz oranı yüzde 14 olarak kaldı

Bugün gerçekleşen PPK toplantısının ardından yapılan açıklamada; “Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır” denildi.

‘Liralaşma stratejisi uygulanacak”

Açıklamada şu sözler yer aldı;

“Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

“Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.”

“TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022 yılı Merkezi Yönetim Ek Bütçe Kanunu Teklifi görüşme bağlamında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu oturumuna katılmıştı.

Bütçe sunumu sırasında ekonomiyle ilgili değerlendirmeler yapan Nebati, “Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz” demişti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
waves büyük bir patlama yaptı ama hacim burada kritik bir rol oynuyor 12 1

Waves Büyük bir Patlama Yaptı Ama Hacim Burada Kritik Bir Rol Oynuyor

Sonraki Haber
bitcoin, 2 yıla kadar 70.000 doları görebilir! 14 2

Bitcoin, 2 Yıla Kadar 70.000 Doları Görebilir!

İlgili Haberler