Stablecoin Supply Ratio

Cem Yilmaz
stablecoin supply ratio on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimize kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bir önceki yazımızda Total Balance in Accumulation Addresses indikatörü hakkında konuşmuştuk. Şimdi ise stabil coinler üzerine geliştirilmiş indikatör olan Stablecoin Supply Ratio indikatöründen bahsetmeye çalışacağız. Bu indikatörümüz için de Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Stablecoin Supply Ratio indikatöründen anlık olarak faydalanılmak istenirse bu indikatörün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Planınızı yükseltmeniz gerekmektedir.

Grafiğe ulaşmak isteyen kullanıcıların Glassnode Studio web sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna tıklayıp Stable yazması Stablecoin Supply Ratio indikatörüne tıklaması yeterli olacaktır.

Grafiğimizi ve indikatörümüzü yakından tanımaya geçebiliriz.

stablecoin supply ratio ekran resmi 2022 02 28 13.52.59

Yatırımcılar için Bitcoin ile stabil kripto paralar arasındaki dinamikleri ve gerçek hayatta kullanılan (Dolar, Euro, Türk Lirası vb.) gibi fiat denilen itibari yasal parayı anlamak oldukça önemlidir. 

Bu noktada faydalanabileceğimiz bir indikatör karşımıza çıkmaktadır: Stablecoin Supply Ratio.

Bu indikatör, stabil kripto paraların satın alma gücünün kapsamını ölçmeye ve Bitcoin fiyatını ve diğer kripto paraların hareket etme potansiyelini tahmin etmeye yardımcı olabilecek bir indikatördür.

Stablecoin Supply Ratio indikatörü hesaplanırken hangi stabil kripto paralar bu hesaplamanın içine dahil ediliyor?

USDT,USDC,BUSD,TUSD,GUSD,PAX,DAI,SAI stabil kripto paralarının arzları hesaplamanın içine dahil ediliyor.

Stablecoin Supply Ratio için toplam stabil kripto para arzı hesaplanır ve toplu satın alma güçleri ölçülür ve Bitcoin cinsinden ifade edilir. Bunun sonucu da dolaşımdaki Bitcoin arzı ile karşılaştırılır. Stablecoin Supply Ratio, Bitcoin arzı ile stabil coin arzının Bitcoin cinsinden ifade edilen oranına denmektedir. 

Formülle ifade edecek olursak:

Bitcoin Piyasa Değeri / Stabil Coin Piyasa Değeri = Stablecoin Supply Ratio diyebiliriz.

Grafiğimizde yer alan turuncu çizgi yani SSR’nin (Stablecoin Supply Ratio) yukarı veya aşağı yönlü hareket edebilmesi için iki seçenek söz konusu. Birinci olarak Bitcoin fiyatının yukarı veya aşağı yönlü olarak hareket etmesi, ikinci seçenek ise stabil kripto paraların arzının değişmesi diyebiliriz.

Stablecoin Supply Ratio düşük olduğunda mevcut stabil coin arzı btc için daha fazla satın alma gücü anlamına geliyor. Yüksek bir Stablecoin Supply Ratio ise fiat paranın zayıf satın alma gücüne sahip olduğunu gösteriyor.

Grafiğimizi incelediğimizde Stablecoin Supply Ratio oranı Şubat 2018’den itibaren gösterilmektedir. Buna göre Stablecoin Supply Ratio 5 Mart 2018’de ATH (tüm zamanların en yüksek seviyesi) yapmıştır.

stablecoin supply ratio ekran resmi 2022 02 28 14.31.29

5 Mart 2018 tarihinde Stablecoin Supply Ratio oranı 88.32 ve Bitcoin fiyatı 11.573 dolar olarak karşımıza çıkmaktadır. Grafikte uzun bir süre aynı hareket çizilse de Mart 2020 tarihi itibariyle ayrışma gelmiştir.

stablecoin supply ratio ekran resmi 2022 02 28 14.38.00

Görüldüğü üzere Mart 2020’de yaşanan ayrışmadan sonra Bitcoin fiyatı yükselirken Stablecoin Supply Ratio oranı düşüşe geçmiştir. Geniş açıdan bakıldığında Stablecoin Supply Ratio düşüş, Bitcoin ise yükseliş dönemine giriyor diyebiliriz. 

2020 Ekim aylarında SSR için en düşük zamanlar yer alıyor grafikte. Bitcoin fiyatının o dönemlerde 10.000$ civarda olduğu görülmektedir. SSR’nin ATL (tüm zamanların en düşük seviyesi) yapmasıyla Bitcoin’in 41.000 $ yolculuğu başlıyor.

On-Chain Analizi serimizde yer alan Stablecoin Supply Ratio konusunun da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Glassnode Studio’da yer alan bir önceki indikatörümüz olan Total Balance in Addresses indikatörüyle ilgili yazıya ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. 

İlgili içerik; https://www.paranfil.com/on-chain-analizi-total-balance-in-accumulation-addresses/

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
elon musk, ukrayna'nın i̇nternetini kurtarmak i̇çin adım attı elon musk

Elon Musk, Ukrayna’nın İnternetini Kurtarmak İçin Adım Attı

Sonraki Haber
bank of america raporu yayımlandı: kripto’da düşüş devam edecek mi?

Bank of America Raporu Yayımlandı: Kripto’da Düşüş Devam Edecek mi?

İlgili Haberler