Short Term Holder Nupl

Cem Yilmaz
short term holder nupl on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizin bu yazısında Short Term Holder Nupl indikatörünü konuşacağız. Daha önceki yazılarımızda NUPL (Net Unrealized Profit/Loss) indikatöründen bahsetmiştik. Şimdi ise Kısa vadeli yatırımcıların dikkate alması gereken Short Term Holder Nupl’ı konuşacağız. Bu indikatörümüz için de tekrar Glassnode Studio web sitemizi kullanacağız.

Short Term Holder Nupl kısa vade demektir. Kısaltmak adına STH NUPL olarak bahsedebiliriz bu indikatörümüzden.

STH NUPL; 155 günden daha genç UTXO’ları hesaba katan ve kısa vadeli yatırımcıların davranışlarını değerlendiren bir net gerçekleşmemiş kar/zarar indikatörüdür. Bunu daha detaylı açacak olursak; bir kripto paranın yaşına göre kısa ve uzun vadeli yatırımcıları ayıran alt sınırı tanımlamak için 7,14,30,60,90 ve 120 gün içinde harcanan UTXO’ların olasılık eğrilerinin eğimi analiz edilmektedir.

Bu hesaplamalara göre ilk olarak 1 yıldan daha eski tüm veri noktalarının maksimum eğimi hesaplanmaktadır. Daha sonra ise bu maksimum eğimin aşıldığı ilk yıl içerisindeki son nokta belirlenmektedir. Ortaya çıkan coin yaşı uzun ve kısa vadeli sahipleri ayırt etmek için kullanılan eşik seviyesini göstermektedir. Her durumda 1 yıldan daha eski tüm noktaların maksimum eğimini aşan ilk yıl içinde maksimum coin yaşı tam olarak 155 gün. Bu nedenle 155 gün uzun vadeli holderlar için maksimum yaş olarak tanımlanmıştır. 155 günden daha az ömre sahip UTXO’lar ise kısa vadeli holderlar olarak belirtilmiştir.

short term holder nupl sthnupl

Short Term Holder Nupl grafiği beş renkten oluşmaktadır ve dikkat ederseniz grafiğimizde ki beş renk kelimelerle ifade edilmiştir. Bunlar yatırımcı duyarlılığını ifade etmektedir.

Kırmızı renk yani, Capitulation teslim olma, ümidi kesme bölgesidir diyebiliriz. Aslında tam olarak piyasa düştüğünde hissettiğimiz “bir daha nasıl yükselecek ?” sorusunu sorduğumuz kısımdır ve indikatör bizlere kırmızı da satın almamız gerektiğini söylemektedir.

Turuncu renk yani, Hope/Fear umut,korku anlamına gelmektedir. Piyasa aşağı geri mi dönecek, yukarı mı yükselecek dediğimiz nokta olarak ifade edebiliriz. Umut ve korkuyu yaşadığımız bir bölüm.

Sarı renk yani, Optimism/Denial iyimserlik, endişe anlamına gelmektedir. Piyasa yükselmiştir ancak içimizde az da olsa bir gerginlik durumu söz konusu olabilir. İnsan psikolojisi olarak yeşil bölgeden yukarı doğru gittikçe bu endişemiz azalmaktadır tabi ki.

Yeşil renk yani, Belief aç gözlülüğü ifade etmektedir. Burada artık insan psikolojisi olarak içimizde endişe kalmaz ve inançlı bir şekilde piyasaya girmekten çekinmediğimiz noktadır ancak çünkü yükselişin hep devam edeceğiniz sanarız ve genellikle yanılabiliriz. En temkinli olacağımız bölgelerdendir.

Mavi renk yani, Euphoria-Greed ise coşkuyu ifade etmektedir ve bu piyasanın bir daha aşağı düşeceği fikri aklımıza gelmez. Ancak bizim yapmamız gereken durumlar vardır Greed ve Euphoria’da. Burada kar alımları veya stop yükselterek işlem yapmamız gerekmektedir. Çünkü grafiği incelediğimizde mavi renge dönüşen grafiğimizin ardından hemen düşüş gelmiştir.

Özetleyecek olursak indikatörümüz bize kırmızı bölgede bir alış sinyali, yeşil veya mavi noktada ise satış sinyali vermektedir. 

İndikatörümüzün ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Anlık veya geçmiş verilere ulaşmak isterseniz bu indikatör için bir ücret ödemek gerekmektedir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
rusya askeri operasyonu başlattı, bitcoin’de sert düşüş!

Rusya-Ukrayna Krizi: Asya Borsaları Çöktü, Ruble Kayıpta, Kripto Paraların Son Durumu

Sonraki Haber
tether, i̇sviçre’nin en büyük 9. şehrini avrupa’nın kripto başkentine dönüştürecek

Tether, İsviçre’nin En Büyük 9. Şehrini Avrupa’nın Kripto Başkentine Dönüştürecek

İlgili Haberler