SEC, ICO Tarafından Finanse Edilen Girişimler Üzerindeki Baskıyı Arttırdı

sec-ico

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), İlk Para Teklifi (ICO) tarafından finanse edilen girişimler üzerinde baskısını yoğunlaştırdı.

Yahoo Finance’in yayınladığı bir habere göre, sene başında kurallara uymayan girişimlere bir takım mahkeme celbi gönderen mali düzenleyici, bu tarz girişimlere olan baskılarını arttırmış görünüyor.

Şirketler için, bazıları yatırımcıların parasını sessizce geri ödeyerek SEC’in çengelinden kurtulabildikleri halde, diğerleri, ajansın ne istediğine veya taleplerini nasıl karşılayacağına dair karanlıkta kaldıklarını iddia ediyorlar. Konuyla ilgili yeni bir soruşturma yapan kaynaklar. Yahoo Finance ve Decrypt, birçoğu geçmişte SEC tarafından mahkum edilen şirketlerin çalışanları olan endüstri kaynakları ile konuştukları bir soruşturma yürüttü.

ICO’lar geçtiğimiz yıl popülerlik kazanmışlardı. Bu durum, girişim sermayecilerinin tercih ettiği geleneksel yatırım rotasına kıyasla sermaye artırmanın kolaylığını tercih eden, blok zincir (blockchain) girişimleri için bir “go-to-funding” stratejisi haline geldi.

Bir ICO finansmanında, gelecekte yapılacak başlangıç planlarında kullanılmak üzere bir kripto para satılmaktadır. Çoğu durumda, bir ICO finansmanı yürüten şirketler henüz herhangi bir ürün geliştirmemiştirler. ICO’lar tarafından finanse edilen girişimlerin meşruiyetini destekleyecek çok az veri bulunmaktadır. Rapor, son dört yıl içinde 5000’den fazla meşru ICO’yu izleyen blok zincir (blockchain) listeleme hizmeti ICO konusundaki uyarıyı açıklar niteliktedir.

Girişimler, yararlı tokenler veya Gelecekteki Jetonlar için Basit Anlaşma (SAFT) gibi her türden adlandırma konusunda başarılı olurken, SEC, her ICO’yu vaka bazında değerlendirerek her girişime baskı uygulamamıştır.

SEC ayrıca her ICO teklifini menkul kıymetler olarak değerlendirerek, federal menkul kıymetler yasasına uyumlu olması için ICO’lar aracılığıyla finansman sağlamak isteyen herkesi bir araya getirdi. Senato duruşmasında, SEC Başkanı Jay Clayton, her ICO’yu menkul kıymet olarak gördü.

Bir menkul kıymet veren bir şirket için, teklif SEC’e kayıtlı olmalı veya muafiyete hak kazanmalıdır – bu, akredite yatırımcılara, ABD dışındaki yatırımcılara veya 200.000 ABD Doları’nın üzerindeki yıllık gelirli sertifikalı yatırımcılara satmayı da kapsamaktadır-. SEC’nin şirket finansmanı direktörü William Hinman, Haziran ayında ICO’ların menkul kıymetler, Bitcoin ve – onun düşüncesinde – Ether olmadığını söyleyerek daha fazla açıklık getirdi.

Bir Cevap Yazın