SEC Başkanının Konuşmasından Sonra Bitcoin Düşüşe Geçti

Özlem Özbek
sec başkanının konuşmasından sonra bitcoin düşüşe geçti 1 8
Bitlo

 

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto paraların mevcut durumu ve geleceği hakkında konuşma yaptı. Spot Bitcoin ETF kararından önce başkan pek çok detaya değindi. 

Kripto para piyasaları geçtiğimiz hafta yaşadığı kayıpları geri kazanmak için çalışıyor. 21.000 seviyesine yerleşen BTC 27 Haziran tarihinde 21.000 doların altına geriledi. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’in açıklamalarının ardından piyasada ciddi değişiklikler yaşandı. Bitcoin’in piyasa değeri de rakamlar aşağı düştükçe geriledi. Gensler, 27 Haziran günü CNBC’ye verdiği röportaj vermesinden kısa bir süre sonra Bitcoin (BTC) fiyatı 21.000 doların altına kadar geriledi. Konuşmanın ardından varlığın piyasa değeri de yaklaşık olarak 10 milyar dolar kayıp yaşadı. Yazının hazırlandığı sıralarda lider kripto para birimi BTC, 20,721 dolardan işlem görmekteydi.

sec başkanının konuşmasından sonra bitcoin düşüşe geçti 3 2

SEC başkanı Gary Gensler, CNBC’ye Bitcoin’in, bir emtia olarak nitelendirilmesi gereken tek kripto para olduğunu belirtti. Gensler’e göre Bitcoin, emtia olduğu düşünülen ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenmesi gereken, tek kripto para birimi olarak adından söz ettiriyor. Bloomberg’in kıdemli borsa yatırım fonu (ETF) analisti Eric Balchunas, Gensler’in Twitter’da şunları söylediğini belirtti;

“Kriptoda çok fazla risk var ama klasik menkul kıymet piyasalarında da risk var. Fark, kriptoda dolandırıcılık ve manipülasyondan korunmak için herhangi bir kural veya açıklama olmamasıdır.”

Gensler ‘Spot ETF Yok’

Balchunas’ın da eklediği gibi, Gensler, şu an için spot Bitcoin ETF’si olmayacağı bilgisini doğruladı. Bilindiği üzere SEC, Bitwise Spot Bitcoin ETF’si için onay veya red kararı 1 Temmuz Cuma gününe kadar açıklanacak. Açıklanacak karar kripto para sektörü için büyük bir öneme sahiptir. Pek çok uzmana göre ise, gelecek hafta içerisinde açıklanacak olan Spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür. Gensler’in yapmış olduğu açıklamalara cevap niteliğinde sektör, piyasa değerinden milyon dolarları eksilterek karşılık verdi. Kripto para toplam piyasa değeri 958 milyar dolardan 932 milyar dolara kadar geriledi.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
sec başkanı gary gensler kripto paralar hakkında konuştu! sec baskani gary gensler kripto varliklarin menkul kiymet oldugunu soyledi

SEC Başkanı Gary Gensler Kripto Paralar Hakkında Konuştu!

Sonraki Haber
hodl ceo'su, kripto para piyasasını 1990'lardaki i̇nternete benzetiyor 3 2

Hodl CEO’su, Kripto Para Piyasasını 1990’lardaki İnternete Benzetiyor

İlgili Haberler