SEC Başkanı’ndan“Kripto Kural Kitabı” Önerisi! Neden Gerekli?

Özlem Özbek
sec başkanı'ndan“kripto kural kitabı” önerisi! neden gerekli? 6 4
Bitlo

SEC Başkanı Gary Gensler Cuma günü gerçekleştirdiği açıklamada, ABD’deki finans kurumlarının parçalanmış yapı düzenleyici nedeniyle, “kripto para kitabı” paylaşmaları gerektiğini belirtti.

Gensler’in bu önerisi, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC), iki taraflı kripto faturasının kripto gözetimi adına yaptığı önermeden sonra geldi. Gary Gensler, dijital varlıkların yüksek düzeyde koruma ve şeffaflığı sağlamak adına CFTC ile görüşme halinde. Aynı zamanda başkan, pek çok dijital tokenin menkul kıymetler olduğunu da iddia ediyor.

SEC Başkanı, CFTC ile ortak gözetim istiyor

SEC ve CFTC daha önce herhangi bir iş için beraber çalışmamıştı. SEC, menkul kıymetler endüstrisini denetler ve CFTC türev piyasalarının düzenlenmesiyle ilgilenir. Bununla beraber, kripto para birimleri, her iki kurum için de kripto para pazarını denetlemesi gerektiğini ortaya çıkardı. Sonuç olarak ise, artış gösteren cezalar ile beraber, düzenleyicilerin sorumlulukları daha fazla artı. Kripto analitik şirketi Elliptic tarafından sunulan verilere bakıldığında, ABD düzenleyicileri 2008 yılından bu yana kripto paralardan 3.35 milyar dolar topladı.

sec başkanı'ndan“kripto kural kitabı” önerisi! neden gerekli? 7 4

SEC Başkanı Gary Gensler, her süreçte sık bir kripto gözetimi ve kripto platformlarının SEC ile tescilli olması gerektiğini savundu. ABD senatörleri Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis’in iki taraflı kripto para faturası, pek çok dijital varlığın menkul kıymetlerden daha çok emtialara benzediğini belirtti. CFTC’ye kripto gözetimi vererek SEC’in dijital paralar üzerindeki etkiside potansiyel olarak azaltılmış oldu.

Gary Gensler, hazıralan bir kripto kural kitabının yatırımcıları dolandırıcılığa, önden koşmaya ve manipüle etmeye karşı daha iyi koruyacağını ve tam şeffaflık sağanacağına inanıyor. Gensler Financial Times’a şunları söyledi;

“Çiftten bağımsız olarak tüm ticareti koruyan borsayla ilgili bir kural kitabından bahsediyorum – [ister] menkul kıymet tokenine karşı menkul kıymet tokenine, menkul token tokenine karşı emtia tokenine, emtia tokenine karşı emtia tokenine karşı.”

Ocak ayı içerisinde, CFTC Başkanı Rostin Behnam, dijital tokenlerin Bitcoin ve Ether dahil olmak üzere emtia olarak değerlendirdiğinin altını çizdi. CFTC, kripto para pazarında yönetimi ele almak için çok daha uyumlu.

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
kanada'dan bybit ve kucoin'e yüklü ceza! 4 3

Kanada’dan Bybit ve KuCoin’e Yüklü Ceza!

Sonraki Haber
horizon ethereum bridge hacklenirken, harmony'de %10'lük düşüş 8 1

Horizon Ethereum Bridge Hacklenirken, Harmony’de %10’lük Düşüş

İlgili Haberler