RHODL Ratio

Cem Yilmaz
rhodl ratio on chain analizi
Bitlo

On-Chain Analizi serimizde daha önce bu analiz çeşidinin ne olduğunu, LookIntoBitcoin sitesini ve iki adet de indikatörümüzü incelemiştik bize nasıl fayda sağladığını paylaşmıştık. Şimdi sırada bir diğer indikatörümüzü inceleyeceğiz. Bu indikatörümüz için de LookIntoBitcoin sitemizden faydalanacağız. İndikatörümüzün ismi RHODL Ratio’dur.

RHODL Ratio

Bir önceki yazımızda gerçekleşen değer ifadesinden bahsetmiştik. RHODL Ratio indikatörü her bir bant içindeki kripto paraların gerçekleşen değerine göre ağırlıklandırılan UTXO’nun farklı yaş aralıklarını gösteriyor diye bir ifadede bulunabiliriz.

RHODL Ratio oranı nasıl bir matematikle bize fayda sağlayabilir diye bakacak olursak; Bir haftalık RHODL bandı ile bir iki yıllık RHODL bandı arasındaki orana bakmaktadır. Bu oranı gün sayısı olarak piyasanın yaşı ile çarparak zaman içinde artan HODL durumu yani kripto parayı satmama hali ve kayıp kripto paraları hesaba katarak düzenler. Bir haftalık değerin bir iki yıldan önemli ölçüde yüksek olması piyasanın aşırı derecede ısındığını bize ifade eder. Bunu bir satış sinyali olarak algılayabiliriz.

Bu matematiksel ifadelerden ziyade indikatörden nasıl faydalanabiliriz bunu ele almamız yatırımlarda hangi noktalarda satış yapmamız, hangi noktalarda kar almamızı bilmemiz bizim açımızdan daha önemlidir diyebiliriz.

rhodl ratio ekran resmi 2022 02 09 14.17.11

Biz bu grafikten nasıl faydalanırız diye grafiğimize baktığımızda kırmızı çizgi RHODL Ratio oranı bize piyasanın zirveye yakınlaştığını ifade etmektedir. Bu noktalar da kar alımları yapmamız veya stop emri girerek onu düzenli yükselterek olası ani düşüşlerde nakite geçebilmemiz oldukça önemlidir.

Bu indikatörümüzü de böylelikle bitirmiş olduk bu analiz serileriyle ilgili diğer yazılara ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayıp, erişebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
porto riko kripto vergi sığınağı haline geldi

Porto Riko Kripto Vergi Sığınağı Haline Geldi

Sonraki Haber
bitfinex hack olayı çözüldükten sonra platform tokeni tavan yaptı

Bitfinex Hack Olayı Çözüldükten Sonra Platform Tokeni Tavan Yaptı

İlgili Haberler